Ministerstwo uaktualni listę powiatów w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2020,10:30 Aktualizacja: 23-11-2020,10:39
A A A

Resort rolnictwa uaktualni listę powiatów objętych zakazami lub ograniczeniami w związku z ASF, co ma pomóc w zagospodarowaniu mięsa wieprzowego pochodzącego z takich miejsc.

Na stronach RCL został opublikowany projekt noweli rozporządzenia resortu rolnictwa dotyczący określenia obszarów objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi ustanowionymi w związku z wystąpieniem ASF, na których są położone gospodarstwa rolne, w których są utrzymywane świnie.

dzik przed Sejmem, walka z asf w polsce, odstrzał dzików, wielkopolska izba rolnicza

Dzik przyszedł pod Sejm. Rolnicy: to symbol walki z ASF

Warszawscy strażnicy miejscy załapali dzika, który w ramach wycieczki po stolicy znalazł się m.in. przed siedzibą Sejmu. "Ważniejszy od rolników. Nas się tam nie wpuszcza" - skomentowali gorzko gospodarze. Dzik spacerujący...

Zasięg obszarów objętych restrykcjami z tytułu ASF wyznacza Komisja Europejska. Ministerstwo w uzasadnieniu projektu wskazało, że KE uaktualniła listę w tej sprawie 29 października, stąd konieczność wydania odpowiedniego nowelizującego rozporządzenia.

Resort przypomniał, że zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi, po spełnieniu określonych warunków, nie stosuje się przepisów Prawa zamówienia publicznego przy zamawianiu dostaw mięsa z obszarów objętych zakazami lub ograniczeniami w zw. z ASF.

"Zmiana obowiązującego rozporządzenia wynika z konieczności uaktualnienia wykazu obszarów wskazanych w tym rozporządzeniu wskutek zmian dokonanych w tym zakresie w przepisach Unii Europejskiej. Proponowana zmiana ułatwi zagospodarowanie świń z obszarów, gdzie na skutek najbardziej restrykcyjnych ograniczeń weterynaryjnych dotyczących zasad przemieszczania świń występują największe problemy z ich zbytem i w konsekwencji przyczyni się do minimalizowania strat ponoszonych przez rolników w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń" - podkreślono w uzasadnieniu rozporządzenia.

I tak - zgodnie z projektem - na nowej liście z zakazami, ograniczeniami znalazło się 55 powiatów.

W uzasadnieniu dodano, że zgodnie z danymi ARiMR na tych obszarach świnie produkuje ponad 8,7 tys. podmiotów utrzymujących ponad 514 tys. świń. Ubój z kolei prowadzi 479 podmiotów.
 

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA