Akademia dla producentów prosiąt Wipasz
Zarządzenie skompilowanym i wielopoziomowym rozrodem macior oraz dobrostan stada podstawowego są kluczowe w kontekście produkcji wysokojakościowych prosiąt.
Akademia dla producentów prosiąt pt: zarządzanie stadem podstawowym – rozród i dobrostan organizowana przez Wipasz odbyła się 22 listopada w Jachrance w woj. mazowieckim.
Ceny tuczników pozostały bez zmian mimo optymistycznych prognoz
– Dwie trzecie działalności firmy stanowi obecnie obrót mięsem czyli drobiem i trzodą chlewną, a jedna trzecia to produkcja pasz. Decyzję o tym, żeby tak właśnie wyglądała nasza działalność, podjęliśmy niecałe 10 lat temu. To był dobry wybór – mówił Przemysław Sawoński, wiceprezes zarządu Wipasz.
Firma posiada obecnie sześć wytwórni, w których produkuje rocznie 1 mln ton paszy. Mieszanki dla macior są wytwarzane w zakładach w Kole, Krośnie i Międzyrzeczu Podlaskim.
– We wrześniu tego roku powstał nowy dział. Chcemy doskonalić się w żywieniu loch oraz mocno poszerzać wiedzę na ten temat. W tym celu planujemy wyjazdy z hodowcami za granicę do krajów takich jak Dania, czy Hiszpania – mówił Przemysław Sawoński.
– Naszym celem jest wspieranie hodowców trzody chlewnej posiadających stada podstawowe – mówił Paweł Gutowski, kierownik do spraw rozwoju ferm loch, działu, który został stworzony w firmie Wipasz we wrześniu tego roku.
Skomplikowany rozród
Podczas spotkania dominowały tematy związane z rozrodem macior. Lekarz weterynarii Mateusz Porowski mówił o jego anatomiczno-fizjologicznych podstawach.
Brak sukcesów w walce z ASF-em
– Ich znajomość pozwala podejmować hodowcom precyzyjne i nacelowane działania np. stosowanie środków hormonalnych czy wykonywanie zabiegów. Robienie tych czynności na tzw. czuja zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów – mówił Mateusz Porowski.
– Loszki są przyszłością każdego hodowlanego stada. To, jak młode pokolenie wejdzie do niego, będzie warunkowało całe ich produkcyjne życie i powodzenie w reprodukcji co jest podstawą produkcji odpowiedniej jakości prosiąt i tuczników – mówił dr n. wet. Krzysztof Janeczko z UP we Wrocławiu oraz Ceva Animal Health Polska.
Podkreślił on, że rozród jest skompilowany, wielopoziomowy i ma swoje uwarunkowania. Jeżeli organizm matki uzna, że nie jest gotowy na to, aby urodzić i odpowiednio zadbać o potomstwo, wówczas z tego zrezygnuje. Nie jest on bowiem potrzebny do przeżycia.
Podczas akademii hodowcy wysłuchali także wystąpień dotyczących wpływu wentylacji na behawioryzm trzody chlewnej, znaczenia duńskiego duroca DD dla rozwijania produkcji świń oraz wdrożenia biogazowni w procesie hodowli i produkcji mięsa.
Więcej informacji na temat akademii dla producentów prosiąt Wipasz znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu „Hoduj z Głową Świnie” ZAPRENUMERUJ