Większe uprawnienia organizacji prozwierzęcych? Rolnicy są zatrwożeni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2020,8:50 Aktualizacja: 11-09-2020,8:54
A A A

W medialnej wrzawie, jaka podniosła się w związku z zapowiedzią zakazu hodowli zwierząt futerkowych zginął inny punkt zawarty w "Piątce dla Zwierząt". A zwiększenie kompetencji organizacji społecznych może najbardziej dotknąć rolników.

Zaprezentowany przez Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości i Michała Moskala, szefa Forum Młodych PiS zestaw postulatów pt. "Piątka dla zwierząt", który ma znaleźć odzwierciedlenie w gotowym już podobno projekcie ustawy, zaczyna się od punktu "Humanitarne traktowanie".

krajowa izba producentów drobiu i pasz, piątka dla zwierząt, drób

Piątka dla zwierząt, czyli wielkie problemy dla branży drobiarskiej

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycje zawarte w "Piątce dla zwierząt". Organizacja zarzuca zawartym w niej pomysłom brak analizy skutków ekonomicznych. "Mamy wrażenie, że...

To właśnie zawarty w nim zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a po części także ograniczenie uboju rytualnego (jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych), wzbudziły największe emocje.

Powstała burza medialna nieco przykryła pozostałe punkty "piątki", w tym drugi pod tytułem "Kontrola społeczna ochrony zwierząt". Przewiduje on "większe kompetencje dla organizacji społecznych” oraz „możliwość asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt".

Przedstawiając szczegóły projektu, Moskal mówił o wielu interwencjach organizacji pozarządowych, które muszą wchodzić na teren i odbierać zwierzę, które jest katowane przez swojego właściciela.

- Chcemy umożliwić tym organizacjom, żeby mogły to przeprowadzać w sposób zgodny z prawem, tak jak na mocy obecnej ustawy, ale również z większymi kompetencjami, z większymi możliwościami, żeby to było maksymalnie skuteczne - wyjaśniał.

jan krzysztof ardanowski, jarosław kaczyński, ustawa o ochronie zwierząt, przemysł futrzarski, hodowla norek

Minister spiera się z prezesem. Odejdzie z rządu przez norki?

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa od lat jest wielkim przeciwnikiem uderzenia w przemysł futrzarski. Tymczasem Jarosław Kaczyński, prezes PiS chce szybko przeforsować projekt ustawy o ochronie zwierząt, który zakłada m.in. zakaz...

Takie zapowiedzi zatrwożyły część rolników. Na internetowych forach przypominają zgodnie, że wydawało się - i były takie zapowiedzi ze sfer rządowych - iż rządzący będą działać w druga stronę, tzn. ograniczać możliwość wchodzenia do gospodarstw tzw. animalsów.

"To szok. Byle kto z zalaminowaną kartką z jakiegoś stowarzyszenia ma wchodzić jak gdyby nigdy nic na moje podwórko, moją własność i decydować, czy ja się właściwie zwierzętami zajmuje, bo zadzwonił zazdrosny sąsiad. Gdzie te zapowiedzi z wyborów prezydenckich, jaki to się szacunek rolnikom należy?" - pyta retorycznie jedne z gospodarzy.

Inny przekonuje: "Nikogo spoza inspekcji państwowych i policji nie wpuszczę do gospodarstwa. Będę się sądził. Jest przecież nakaz bioasekuracji".

"Jak ta nowa ustawa będzie taka, jak te o zwalczaniu ASF-u, to będzie tak jak zawsze, czyli oberwie rolnik. Czy to wszystko nie jest wstęp do likwidacji hodowli zwierząt także na mięso czy mleko? A będzie tego pilnować społeczna inspekcja zwierząt jak kiedyś na ulicach była społeczna inspekcja ruchu" - porównuje kolejny rolnik.

"Rok temu przebierańcy, tj. obrońcy zwierząt, odebrali mojemu sąsiadowi szczeniaka (3 psy inne zostały). U nas kąskiem był Rex, bo... miał 3 kupy na wybiegu, ale po straszeniu więcej się nie pokazali. Dziś PIS chce dawać pseudoorganizacjom więcej praw! No comment!" - podsumował na Twitterze MichałN znany w sieci jako "Rolnik NIEprofesjonalny".
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA