Piątka dla zwierząt, czyli wielkie problemy dla branży drobiarskiej
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycje zawarte w "Piątce dla zwierząt". Organizacja zarzuca zawartym w niej pomysłom brak analizy skutków ekonomicznych.
GIW: stada niosek będą badane na obecność salmonelli
"Mamy wrażenie, że zgłaszający te propozycje działają pod wpływem chwilowej emocji wywołanej jednym reportażem" - czytamy w komunikacie KIPDiP.
- Jesteśmy branżą która zapewnia utrzymanie setkom tysięcy rolników i pracowników sektora drobiarskiego. Nie możemy drżeć o przyszłość naszych miejsc pracy za każdym razem, gdy w mediach pojawi się krytyczny reportaż - mówi Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
- Żądamy stabilności w prowadzeniu działalności rolniczej w Polsce - dodaje.
Polska jest europejskim liderem w produkcji drobiu i jednym z największych graczy w skali globalnej. Wartość eksportu polskiego drobiu w roku 2019 osiągnęła 3,1 mld euro. Produkty drobiowe w 2019 r. stanowiły aż 49 proc. ogółu eksportu produktów mięsnych.
Zakaz uboju religijnego
NIK: nie wszyscy producenci drobiu mogli ubiegać się o rekompensaty
9 września z inicjatywy prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu "Poldrób" odbyło się spotkanie największych producentów mięsa kurcząt rzeźnych w Polsce, reprezentujących wspólnie 70 proc. krajowej produkcji. Tematem spotkania były najpilniejsze sprawy branży, które dotykają uczestników tego rynku.
Wszyscy z obecnych zgodzili się, że zagrożeniem są propozycje idące w kierunku zakazu uboju religijnego, zakazu stosowania w paszach importowanych surowców białkowych i niesymetrycznych zasad urzędowej kontroli żywności w stosunku do europejskiej konkurencji.
Obecni na spotkaniu krytycznie odnieśli się też do dotychczasowych praktyk wydatkowania środków z Funduszy Promocji Mięsa Drobiowego, wskazując na wiele kosztownych a nieskutecznych działań.
Uczestnicy spotkania wyrazili wolę wspólnych działań dla dobra sektora mięsa kurcząt.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych