Ustawa odorowa nie przepadła. Jest termin jej wejścia w życie
Planowany termin wprowadzenia regulacji w życie to obecnie 1 czerwca 2022 r. - informuje Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska odnośnie tzw. ustawy odorowej.
O projekcie ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, było swego czasu głośno.
Zapach wsi pod ochroną? To dobry pomysł
Środowisko rolnicze wyrażało obawy co do tej regulacji i zgłaszało uwagi. Farmerzy podkreślali m.in., że już teraz realizacja inwestycji w gospodarstwach, zwłaszcza hodowlanych, nie należy do najłatwiejszych. Projekt tzw. ustawy odorowej na długo utkwił później w gabinetach. Czy i kiedy wróci? Odpowiedź na to pytanie podał Zyska.
Odnosząc się do interpelacji poselskiej wiceminister przypomniał, że projekt ustawy uzyskał wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 28 marca 2019 r. pod numerem UD504. Został poddany uzgodnieniom międzyresortowym, konsultacjom publicznym i opiniowaniu na przełomie marca i kwietnia 2019 r. Otrzymał pozytywną opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
"Prace nad projektem wstrzymano ze względu na pandemię COVID-19 oraz zakończenie VIII kadencji Sejmu. W 2021 roku prace nad projektem wznowiono. Został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nowym nr UD2. Aktualnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe. Po zakończeniu procesu uzgodnień międzyresortowych projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie Radę Ministrów" - poinformował Zyska.
Projekt ustawy o uciążliwości zapachowej do poprawki
Jak dodał, uzgodnienia prowadzone są przede wszystkim z ministerstwem rolnictwa, a ich celem jest "zapewnienie mieszkańcom wsi ochrony przed emisją odorów, z jednoczesnym określeniem warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt".
Warto przypomnieć, że zgodnie z projektem przez planowane przedsięwzięcie sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, rozumie się zamierzenie realizacji przedsięwzięcia dotyczącego chowu lub hodowli zwierząt w liczbie:
- nie mniejszej niż 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP)
- w liczbie mniejszej niż 210 DJP, jeżeli w odległości do 210 m od tego przedsięwzięcia zlokalizowane jest inne przedsięwzięcie, stanowiące chów lub hodowlę zwierząt, lub planowane jest takie przedsięwzięcie, a łączna liczba DJP dla tych przedsięwzięć osiągnie wartość nie mniejszą niż 210 DJP.
Minimalna odległość ma być wyznaczana tak:
- dla chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP i nie większej niż 500 DJP minimalna odległość = DJP [m]
-
dla chowu lub hodowli zwierząt w liczbie większej niż 500 DJP minimalna odległość = 500 [m]
-
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)