Ustawa odorowa nie przepadła. Jest termin jej wejścia w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2021,12:20 Aktualizacja: 23-12-2021,12:24
A A A

Planowany termin wprowadzenia regulacji w życie to obecnie 1 czerwca 2022 r. - informuje Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska odnośnie tzw. ustawy odorowej.

O projekcie ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, było swego czasu głośno.

wieś, zapach, hałas,  mieszkańcy miast, zwierzęta hodowlane, FBZPR, hodowla zwierząt, bydło, drób, trzoda chlewna

Zapach wsi pod ochroną? To dobry pomysł

Minister rolnictwa chce podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą określenia i ochrony sensorycznego dziedzictwa wsi. Podobne rozwiązania przyjął niedawno parlament francuski. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera...

Środowisko rolnicze wyrażało obawy co do tej regulacji i zgłaszało uwagi. Farmerzy podkreślali m.in., że już teraz realizacja inwestycji w gospodarstwach, zwłaszcza hodowlanych, nie należy do najłatwiejszych. Projekt tzw. ustawy odorowej na długo utkwił później w gabinetach. Czy i kiedy wróci? Odpowiedź na to pytanie podał Zyska.

Odnosząc się do interpelacji poselskiej wiceminister przypomniał, że projekt ustawy uzyskał wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 28 marca 2019 r. pod numerem UD504. Został poddany uzgodnieniom międzyresortowym, konsultacjom publicznym i opiniowaniu na przełomie marca i kwietnia 2019 r. Otrzymał pozytywną opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Prace nad projektem wstrzymano ze względu na pandemię COVID-19 oraz zakończenie VIII kadencji Sejmu. W 2021 roku prace nad projektem wznowiono. Został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nowym nr UD2. Aktualnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe. Po zakończeniu procesu uzgodnień międzyresortowych projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie Radę Ministrów" - poinformował Zyska.

chlewnia, pozwolenia na budowę, trzoda chlewna, projekt ustawy

Projekt ustawy o uciążliwości zapachowej do poprawki

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) ma zastrzeżenia do projektu ustawy o uciążliwości zapachowej. Zdaniem ekspertów ten w proponowanym kształcie stanowi przejaw ustawowego i faktycznego...

Jak dodał, uzgodnienia prowadzone są przede wszystkim z ministerstwem rolnictwa, a ich celem jest "zapewnienie mieszkańcom wsi ochrony przed emisją odorów, z jednoczesnym określeniem warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt".

Warto przypomnieć, że zgodnie z projektem przez planowane przedsięwzięcie sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, rozumie się zamierzenie realizacji przedsięwzięcia dotyczącego chowu lub hodowli zwierząt w liczbie:

  • nie mniejszej niż 210 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP)
  • w liczbie mniejszej niż 210 DJP, jeżeli w odległości do 210 m od tego przedsięwzięcia zlokalizowane jest inne przedsięwzięcie, stanowiące chów lub hodowlę zwierząt, lub planowane jest takie przedsięwzięcie, a łączna liczba DJP dla tych przedsięwzięć osiągnie wartość nie mniejszą niż 210 DJP.

Minimalna odległość ma być wyznaczana tak:

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA