UE będzie interweniować w sprawie drobiu i świń? Jest odpowiedź komisarza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2021,18:10 Aktualizacja: 18-01-2021,19:03
A A A

"Wymaga uważnego rozważenia", "Można rozważyć" - tak poszczególne formy specjalnego wsparcia unijnego zapowiada Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Z wnioskiem o interwencję publiczną na rynkach mięsa drobiowego i wieprzowego ze szczebla UE, w tym np. dopłaty do prywatnego przechowywania i refundacje wywozowe, wystąpił polski samorząd rolniczy.

trzoda chlewna, hodowla świń, Mateusz Kacperkiewicz

Za miesiąc zostaną puste chlewnie. Pomoc dla hodowców znowu opóźniona

- Takich bankructw wśród gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną jak teraz, nie było co najmniej od 2008 r., gdzie był ogromny kryzys w branży - grzmi Mateusz Kacperkiewicz. A z pism, jakie dostają gospodarze wynika, że pomoc jest...

Wojciechowski w odpowiedzi oczywiście przyznał, że kryzys związany z COVID-19 ma bardzo negatywny wpływ na oba sektory, powodując spadek cen w całej UE.

Niedawne wykrycie ASF u dzików w Niemczech wywarło dodatkową presję na rynek wieprzowiny, zaś epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków ma negatywny wpływ gospodarczy na producentów drobiu.

"UE stoi obecnie w obliczu bezprecedensowego wyzwania dla gospodarki, które dotyczy również sektora rolnictwa. Od początku pandemii Komisja przyjęła już szeroki wachlarz środków mających na celu złagodzenie społeczno-gospodarczych skutków pandemii COVID-19, również w sektorze rolnictwa. Producenci sektora trzody chlewnej i drobiu mogą korzystać na przykład z tymczasowych ram pomocy państwa, inicjatywy inwestycyjnej ‘plus’ w odpowiedzi na koronawirusa oraz z rozszerzenia mechanizmów elastyczności wprowadzonych w ramach funduszu rozwoju obszarów wiejskich" - wskazuje unijny szef rolnictwa.

Jak jednak zastrzega, interwencja publiczna mająca na celu złagodzenie wpływu, jaki mają na rolników lata, w których ceny są szczególnie niskie, jest dostępna jedynie w ograniczonej liczbie sektorów podatnych na wahania stawek. Trzoda chlewna i drób nie są do nich zaliczane.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Wzrost cen na rynku drobiu

Cena skupu żywca drobiowego pod koniec roku wzrosła. Trend ten dotyczył również mięsa drobiowego.    Żywiec drobiowy w skupie w dniach od 21 grudnia do 3 stycznia odnotował kolejne wzrosty cen.   Kurczęta brojlery podrożały w...

Refundacje wywozowe ustalono zaś na poziomie zerowym w odniesieniu do wszystkich produktów, w tym mięsa drobiowego i wieprzowiny.

"Bezpośrednia interwencja UE w sektorze wieprzowiny za pomocą dopłat do prywatnego przechowywania, wymaga uważnego rozważenia. Obecne ograniczenia związane z COVID-19 powodują zmniejszenie przepustowości wielu rzeźni. Ograniczenia przywozowe w niektórych państwach trzecich zmniejszają możliwości zbytu przechowywanego mięsa na rynkach eksportowych. W związku z tym zamrożona wieprzowina wprowadzana byłaby na rynek UE po zakończeniu okresu przechowywania, wywierając presję na ceny i opóźniając ożywienie sektora. Taki środek nie miałby pożądanego efektu stabilizującego rynek" - przekonuje Janusz Wojciechowski.

Dalej pisze, że "można jednak rozważyć nadzwyczajne wsparcie rynkowe w sektorze drobiarskim, jakie przewidziano w art. 220 rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych", ale wymagałoby to udokumentowanego wniosku ze strony Polski.

"Podległe mi służby uważnie monitorują rozwój sytuacji na rynku we wszystkich państwach członkowskich UE, a Komisja jest gotowa podjąć działania, jeżeli sytuacja tego wymaga" - podsumowuje ogólnikowo komisarz.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA