Polska wersja platformy ELV przywróci równowagę w debacie o hodowli zwierząt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-11-2024,13:25 Aktualizacja: 04-11-2024,17:21
A A A

Wystartowała polska wersja platformy European Livestock Voice ELV. Jest to miejsce, gdzie głos należy do zwierząt i hodowców.

Platforma ma na celu przywrócenie równowagi w debacie o hodowli zwierząt.

European Livestock Voice ELV prezentuje rzetelne informacje oparte na dowodach naukowych.

ELV walczy z fake-newsami, półprawdami i mitami coraz częściej dotykającymi producentów mleka i mięsa, związanymi m.in. z emisjami GHG, śladem wodnym czy dobrostanem zwierząt.

– Naszym celem jest podkreślenie kluczowej roli sektora hodowlanego w dostarczaniu zdrowej, wysokiej jakości żywności, wspieraniu lokalnych gospodarek, rozwoju obszarów wiejskich oraz promowaniu zrównoważonych praktyk hodowlanych – mówi Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego i jeden ze współzałożycieli Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.

Unia Europejska, wołowina, drób, kukurydza, biopaliwa, Mercosur, umowa UE-Mercosur, Komisja Europejska, bydło mięsne

Nie dla Mercosur. Europejski sektor rolniczy odrzuca tę umowę

Plan Komisji Europejskiej, aby sfinalizować umowę handlową Mercosur podczas szczytu G20 w Rio de Janeiro w dniach 18-19 listopada 2024, budzi głęboki niepokój w środowisku rolniczym Europy. Organizacje Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA,...

ELV ma znaczenie w Europie

European Livestock Voice powstała we wrześniu 2019 roku i zrzesza obecnie 26 europejskich inicjatyw i organizacji.

ELV opiera się na współpracy organizacji, które zwalczają dezinformacje, promują rzetelne dane naukowe oraz przedstawiają doświadczenia praktyków z branży.

Platforma odgrywa istotną rolę w kształtowaniu publicznej dyskusji na temat zrównoważonej hodowli zwierząt w Europie.

– Bardzo cieszymy się, że teraz głos unijnych hodowców będzie także słyszalny w Polsce. Sektor hodowlany znajduje się dziś w centrum debat publicznych w Europie i poza nią – mówi Andrea Bertaglio, przedstawiciel European Livestock Voice dodając:

– Wraz z nimi pojawia się wiele mitów i stereotypów. Naszym celem jest pokazanie czasami złożonej rzeczywistości opartej na naukowych faktach

Organizacją wprowadzającą European Livestock Voice na nasz rynek jest Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny (PPZW).

Unia Europejska, Ukraina, rolnictwo, grunty orne, czarnoziemy, produkcja rolna, Mercosur, Jacek Zarzecki, KE

Czy UE obroni europejskie rolnictwo przed Ukrainą?

– Ukraina, to obecnie obok Mercosuru, największe zagrożenie dla wspólnotowego rolnictwa – mówi Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, ekspert Federacji Branżowych Związków...

Europejska inicjatywa jest jednak otwarta na kolejne instytucje i organizacje, które chcą promować idee zrównoważonej produkcji zwierzęcej.

– Platforma koordynuje działania na rzecz zrównoważonej produkcji, czyli takiej, która minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, efektywnie wykorzystuje zasoby naturalne, wspiera dobrostan zwierząt i co najważniejsze, zapewnia opłacalność rolnikom oraz dostępność cenową konsumentom – mówi Jacek Zarzecki, przedstawiciel PPZW dodając:

– Te działania w pełni wpisują się w cele European Livestock Voice.

Sektor hodowlany będzie miał wsparcie

W obliczu rosnącej fali dezinformacji, która dotyka polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, szczególnie ważne jest, aby sektor hodowlany miał silne wsparcie w przedstawianiu rzetelnych informacji.

– Obecna sytuacja wymaga od nas szczególnej dbałości o bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dezinformacja i jej konsekwencje mogą podważyć zaufanie do polskich produktów spożywczych, co w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na gospodarkę oraz dalszy rozwój sektora rolno-spożywczego – podkreśla Dariusz Goszczyński, Prezes Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Polską wersję platformy European Livestock Voice ELV znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)






 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA