Czy UE obroni europejskie rolnictwo przed Ukrainą?
– Ukraina, to obecnie obok Mercosuru, największe zagrożenie dla wspólnotowego rolnictwa – mówi Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
W październiku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Copa-Cogeca, w którym uczestniczyli przedstawiciele ukraińskich organizacji rolniczych.
W trakcie wydarzenia zaprezentowano szczegółową analizę struktury oraz potencjału ukraińskiego i unijnego rolnictwa.
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi skali produkcji rolnej na Ukrainie oraz jej dynamicznego rozwoju, który może mieć istotny wpływ na przyszłość rynku rolnego w Europie.
Dobrostan zwierząt. Potrzebny nowy ekoschemat
Potencjał ukraińskiego rolnictwa, zwłaszcza w kontekście niższych kosztów produkcji oraz bogatych zasobów ziemi, stanowi realne zagrożenie dla unijnego sektora rolniczego.
Ukraińscy producenci rolni, dysponując dużymi powierzchniami urodzajnych gruntów i korzystniejszymi warunkami ekonomicznymi, mogą stać się poważnymi konkurentami na europejskim rynku.
Może to prowadzić do presji cenowej na produkty rolne w UE, utraty konkurencyjności unijnych rolników i zmniejszenia rentowności ich gospodarstw.
– Jeżeli to spotkanie miało nas uspokoić i przekonać, że ukraińskie rolnictwo nie jest dla nas zagrożeniem to, przynajmniej w moim przypadku, to się nie udało – powiedział po spotkaniu jego uczestnik Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Zarzecki podkreślił, że polskie organizacje rolnicze cały czas mają Ukrainę za potężną konkurencję.
Bydło w skupie ponownie drożeje
Rolników martwi też fakt, że w Unii Europejskiej nie ma żadnej poważnej analizy na temat ewentualnego wejścia Ukrainy do UE i skutków tego faktu dla europejskiego rolnictwa.
Zdaniem polskich organizacji rolniczych, Unia Europejska musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jak chronić i przygotować gospodarstwa rolne w obliczu zbliżającej się ukraińskiej akcesji.
Grunty orne Ukrainy zajmują tyle, co te ziemie w Polsce, Hiszpanii i Niemczech razem wzięte. Czarnoziemy ukraińskie stanowią ok. 30% powierzchni kraju, a obecny potencjał produkcji określa się na 50%.
– Tymczasem UE na razie nie robi nic w tym zakresie. Proszę sobie wyobrazić, że w dokumencie pt.: "Dialog Strategiczny w rolnictwie UE", który ma stać się podstawą dla kształtowania nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), słowo Ukraina pada tylko jeden raz – mówi Jacek Zarzecki, dodając:
– Unijni decydenci chyba nie wyciągnęli wniosków z ostatnich protestów, które przetoczyły się przez Europę. Ukraina, to obecnie obok Mercosuru, największe zagrożenie dla wspólnotowego rolnictwa.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)