Czy UE obroni europejskie rolnictwo przed Ukrainą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-10-2024,18:40 Aktualizacja: 17-10-2024,18:48
A A A

– Ukraina, to obecnie obok Mercosuru, największe zagrożenie dla wspólnotowego rolnictwa – mówi Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

W październiku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Copa-Cogeca, w którym uczestniczyli przedstawiciele ukraińskich organizacji rolniczych.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano szczegółową analizę struktury oraz potencjału ukraińskiego i unijnego rolnictwa.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi skali produkcji rolnej na Ukrainie oraz jej dynamicznego rozwoju, który może mieć istotny wpływ na przyszłość rynku rolnego w Europie.

dobrostan zwierząt, płatności dobrostanowe, bydło mięsne, Jacek Zarzecki, redukcja emisji gazów cieplarnianych, wołowina

Dobrostan zwierząt. Potrzebny nowy ekoschemat

– Od produkcji zrównoważonej nie ma odwrotu. Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej i bezboleśnie przeprowadzimy transformację – mówi Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny. Branża wołowiny...

Potencjał ukraińskiego rolnictwa, zwłaszcza w kontekście niższych kosztów produkcji oraz bogatych zasobów ziemi, stanowi realne zagrożenie dla unijnego sektora rolniczego.

Ukraińscy producenci rolni, dysponując dużymi powierzchniami urodzajnych gruntów i korzystniejszymi warunkami ekonomicznymi, mogą stać się poważnymi konkurentami na europejskim rynku.

Może to prowadzić do presji cenowej na produkty rolne w UE, utraty konkurencyjności unijnych rolników i zmniejszenia rentowności ich gospodarstw.

– Jeżeli to spotkanie miało nas uspokoić i przekonać, że ukraińskie rolnictwo nie jest dla nas zagrożeniem to, przynajmniej w moim przypadku, to się nie udało – powiedział po spotkaniu jego uczestnik Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Zarzecki podkreślił, że polskie organizacje rolnicze cały czas mają Ukrainę za potężną konkurencję.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Bydło w skupie ponownie drożeje

Cena bydła ogółem na początku października po raz kolejny podrożało. Wyjątek stanowi bydło w wieku od 8 do 12 miesięcy, którego cena spadła o ponad 3%.    Ceny bydła ogółem w dniach od 30 września do 6 października...

Rolników martwi też fakt, że w Unii Europejskiej nie ma żadnej poważnej analizy na temat ewentualnego wejścia Ukrainy do UE i skutków tego faktu dla europejskiego rolnictwa.

Zdaniem polskich organizacji rolniczych, Unia Europejska musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jak chronić i przygotować gospodarstwa rolne w obliczu zbliżającej się ukraińskiej akcesji.

Grunty orne Ukrainy zajmują tyle, co te ziemie w Polsce, Hiszpanii i Niemczech razem wzięte. Czarnoziemy ukraińskie stanowią ok. 30% powierzchni kraju, a obecny potencjał produkcji określa się na 50%.

– Tymczasem UE na razie nie robi nic w tym zakresie. Proszę sobie wyobrazić, że w dokumencie pt.: "Dialog Strategiczny w rolnictwie UE", który ma stać się podstawą dla kształtowania nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), słowo Ukraina pada tylko jeden raz – mówi Jacek Zarzecki, dodając:

– Unijni decydenci chyba nie wyciągnęli wniosków z ostatnich protestów, które przetoczyły się przez Europę. Ukraina, to obecnie obok Mercosuru, największe zagrożenie dla wspólnotowego rolnictwa.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)




 

 

 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA