Parlament podjął dobrą decyzję dla polskiej wołowiny
Parlament Europejski podjął decyzję o odroczeniu wejścia w życie rozporządzenia o związanego z wylesianiem i degradacją lasów.
Parlament Europejski 14 listopada podjął decyzję o przesunięciu daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wylesiania o jeden rok.
Decyzja dotyczy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 w skrócie zwanego Rozporządzeniem EUDR.
Na rynku żywca wołowego bez większych zmian
Sektor mięsny odetchnął
Dodatkowy rok na dostosowanie się do przepisów Unii Europejskiej stanowi odpowiedź na obawy, jakie zgłaszały państwa członkowskie oraz kraje spoza Wspólnoty, w tym także przedstawiciele polskiej branży mięsnej.
Rozporządzenie EUDR w największym stopniu dotyczy hodowli bydła mięsnego i produkcji wołowiny.
Decyzja Parlamentu Europejskiego z 14 listopada 2024 roku to efekt starań i zabiegania przez przedstawicieli sektora mięsnego w Polsce.
– Wspólnie z innymi polskimi organizacjami podjęliśmy działania na rzecz przedłużenia terminu wejścia w życie rozporządzenia. Ponadto jako Związek Polskie Mięso w tej sprawie, również ściśle współpracowaliśmy z unijną organizacją branżową UECBV, której jesteśmy członkiem – mówi Jacek Strzelecki, prezes zarządu Związku Polskie Mięso.
Jak wyjaśnia Strzelecki, wejście w życie Rozporządzenia EUDR zgodnie z planem od 30 grudnia 2024 roku, groziło wdrożeniem bezprawia.
Polska wersja platformy ELV przywróci równowagę w debacie o hodowli zwierząt?
– Jak ustaliliśmy, na razie nie został, ani wyznaczony, ani stworzony nowy organ do kontroli i nakładania kar zapisanych w Rozporządzeniu EUDR. Na poziomie polskiego rządu trwają dopiero prace koncepcyjne, ale nie ma nic konkretnego – mówi Jacek Strzelecki, dodając:
– Istniało ryzyko, że taki organ zostanie powołany dopiero po wejściu w życie Rozporządzenia EUDR, co by znaczyło, że będzie on miał prawo kontroli wstecz, to jest od daty wejścia w życie tego prawa. To było nie do zaakceptowania.
Wciąż nie ma jasności, kto z ramienia rządu będzie wykonywał administracyjne prawa i obowiązki względem polskich firm, a także wszystkich innych podmiotów, których swoim zakresem obejmuje rozporządzenie EUDR.
Aspirują do tego Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Główne założenia EUDR
Rozporządzenie w sprawie wylesiania ma przeciwdziałać szkodliwym skutkom zmian klimatu oraz zapobiegać utracie biologicznej różnorodności.
6 czerwca ogłoszony Światowym Dniem Mięsa
Za te zmiany w Unii Europejskiej odpowiada konsumpcja produktów pochodzących z hodowli bydła i upraw kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna, gumy, węgla drzewnego, a także papieru drukowanego.
Przepisy obowiązują od 29 czerwca 2023, jednak mają być stosowane od 30 grudnia 2025 roku.
Parlament Europejski przyjął poprawki do Rozporządzenia EUDR dotyczące zróżnicowania terminu rozpoczęcia przestrzegania przepisów w zależności od skali wielkości przedsiębiorstwa.
Dodatkowo poszerzył klasyfikację krajów o nową kategorię "braku ryzyka", która oznacza kraje o stabilnym albo rosnącym rozwoju obszarów leśnych, co będzie przekładać się na mniej rygorystyczne wymogi, przez znikome ryzyko wylesiania.
System analizy porównawczej krajów ma zostać dopracowany przez Komisję Europejską do 30 czerwca 2025 roku.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)