Kuba znosi zakaz przywozu mięsa z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-07-2019,12:00 Aktualizacja: 08-07-2019,11:26
A A A
Zakaz przywozu na teren Kuby produktów mięsnych wieprzowych, mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych z Polski obowiązuje od lutego 2019 r. Kubańskie służby weterynaryjne poinformowały o zniesieniu tych ograniczeń handlowych.
 
Służby weterynaryjne Kuby poinformowały o zniesieniu zakazu eksportu produktów mięsnych wieprzowych, mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych nałożonego na Polskę w lutym 2019 r. 
 
Restrykcje były wynikiem doniesień prasowych dotyczących nielegalnego uboju bydła leżącego oraz niekorzystnej sytuacji epizootycznej w zakresie występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski. 
 
bez GMO, Fundusz Promocji Mleka, zdrowie, znakowanie

Produkty wolne od GMO są mniej toksyczne?

Kampania ”Wolne od GMO” została sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka. Zdaniem ekspertów produkty bez GMO znacznie różnią się od ich konwencjonalnych odpowiedników m.in. alergennością, wartościami odżywczymi i...
Po otrzymaniu informacji o zniesieniu zakazu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował stronę kubańską o działaniach polskich służb weterynaryjnych dotyczących wznowienia eksportu.
 
Służby weterynaryjne Kuby wyraziły uznanie dla dobrej kontroli ASF w Polsce i zadowolenie z bezpieczeństwa produktów spożywczych eksportowanych z Polski na tamtejszy rynek. 
 
Podkreśliły też zaufanie do gwarancji polskiej Inspekcji Weterynaryjnej dotyczących kontroli eksportowanych produktów.
 
Obecnie uprawnienia do eksportu mięsa na rynek Kuby posiada jeden zakład wołowy i jeden zakład produkujący konserwy z mięsa wieprzowego.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA