Załamał się polski eksport piskląt brojlerów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2017,14:20 Aktualizacja: 26-04-2017,14:50
A A A

Grypa ptaków spowodowała, że polski eksport piskląt kurcząt rzeźnych spadł o 40 procent - wynika z analizy danych GUS oraz Ministerstwa Finansów, jaką przeprowadziła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Pochodną problemów w handlu zagranicznym jest trudna sytuacja finansowa wielu zakładów wylęgowych.

Dynamiczny spadek w handlu zagranicznym ma swoje źródła przede wszystkim w administracyjnym zamknięciu lub ograniczeniu dostępu do niektórych rynków, co jest związane z tą chorobą.

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, mięso, handel mięsem, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Eksport drobiu rośnie, ale producentom daleko do euforii

Dane dotyczące eksportu za pierwsze dwa miesiące bieżącego roku potwierdziły, że mimo grypy ptaków polski handel zagraniczny mięsem drobiowym nie zwalnia tempa. W styczniu i lutym przedsiębiorstwa wyeksportowały prawie 163,7 tys. ton mięsa i...

W pierwszych dwóch miesiącach roku wywóz piskląt do naszych dwóch największych odbiorców (Ukraina i Białoruś) zmniejszył się - odpowiednio - o 30 oraz 71 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Równie wielkie spadki dotyczą dostaw do Rosji (ponad 83 proc.) oraz na Litwę (40 proc.). Wiele państw, które prowadziły handel z Polską w ubiegłym roku, w tym nie dokonało jeszcze zakupów. Dotyczy to m.in. Estonii, Korei Południowej, Tajlandii, Egiptu i Jordanii.

- Szacujemy, że łączne straty polskich wylęgarni drobiu związane z problemami eksportowymi mogą sięgać obecnie około 25 milionów złotych - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Ekspert wskazuje jednak, że firmy wylęgowe, wspierane przez instytucje reprezentujące branżę, usilnie zabiegają o powrót na kluczowe rynki zbytu.

Mimo kłopotów z eksportem produkcja piskląt brojlerowskich w kraju ciągle rośnie. Ma to związek ze zwiększaniem mocy produkcyjnych przez hodowców kurcząt rzeźnych, co generuje popyt na pisklęta.

W pierwszym kwartale br. wykluło się ponad 264,5 mln piskląt kurcząt rzeźnych - o 5,7 procent więcej w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Producenci piskląt twierdzą, że gdyby nie problemy w handlu zagranicznym wzrost mógłby być o około jeden, dwa punkty procentowe wyższy.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA