Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków, którą wykryto u dzikich ptaków na terytorium Polski. Inspekcja apeluje do hodowców drobiu, aby zachowali szczególną ostrożność i stosowali środki bioasekuracji.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8, którą wykryto u dzikich ptaków na terytorium Polski.
Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono w próbkach zbiorczych pobranych od 5 padłych dzikich kaczek i 1 mewy.
Zwłoki około 50 sztuk padłych ptaków znaleziono w pobliżu zbiornika wodnego Dąbie w gminie Goleniów, w powiecie goleniowski, w woj. zachodniopomorskim.
Od padłych zwierząt pobrano próbki i wysłano je do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Grypa ptasia to bardzo niebezpieczna choroba dla stad drobiu, której rezerwuarem jest dziko żyjący drób wodny. W ostatnim czasie w pięciu regionach południowo-zachodniej Francji stwierdzano współwystępowanie wysoce zjadliwej...
Wyniki otrzymane w dniu 5 listopada b.r. potwierdziły obecność wirusa grypy.
Zwłoki ptaków zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Wykrycie grypy ptaków podtypu H5N8 nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Inspekcja weterynarii apeluje, aby wszyscy hodowcy drobiu, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych zachowali szczególną ostrożność i stosowali odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Wśród działań zapobiegawczych zalecają:
- zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich,
- nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków,
- stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego,
Ponadto, hodowcy powinni poinformować odpowiednie osoby i instytucje w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.