Wirus uderzył z ogromną siłą. 20 ognisk ptasiej grypy w powiecie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2021,16:00 Aktualizacja: 19-03-2021,17:37
A A A

Służby weterynaryjne odnotowały w ciągu dwóch tygodni 20 ognisk ptasiej grypy w powiecie kaliskim; wybito już 400 tys. sztuk drobiu - poinformował w piątek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

- Wierzymy, że najgorsze już przeszło - ocenił sytuację w rozmowie z PAP Żarnecki.

Nowe ogniska ptasiej grypy ujawniono w Nowym Karolewie (tam wybito 15 tys. kaczek), Bystrku (30 tys. indyków) i w Podzborowie (60 tys. kaczek i kogutków).

grypa ptaków, drób, ognisko ptasiej grypy w powiecie ostrzeszowskim

Ponad 10 tysięcy kaczek do wybicia. Dramat hodowcy

Pierwsze ognisko ptasiej grypy ujawniono w powiecie ostrzeszowskim. W gospodarstwie zostanie wybitych 10 tys. kaczek - poinformował w piątek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. 10 tys. kaczek zostanie wybitych w...
Pierwszy przypadek ptasiej grypy na terenie powiatu kaliskiego ujawniono 5 marca w miejscowości Szkurłaty (gm. Żelazków) w stadzie kaczek liczącym 4 tys. sztuk. 9 marca wirusa zlokalizowano w miejscowości Borów (gm. Żelazków). Ptasia grypa zaatakowała 15-tygodniowe indyczki (26 tys. sztuk) i czterotygodniowe brojlery (115 tys.).

Następnie wirus zaatakował stada kaczek w Kolonii Dębe, Szulcu, Janikowie, Sierzchowie i Rajsku oraz 10-dniowe gęsi w Borowie.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu skierował do Kalisza zespół lekarzy w celu przeprowadzenia dochodzenia i ustalenia, skąd wirus przywędrował.

Zdaniem lekarzy weterynarii do zakażenia mogła przyczynić się słoma używana przez hodowców jako ściółka, na której siadają różne ptaki, także drapieżne. - Ściółkę wymienia się dwa razy dziennie - powiedział Żarnecki.

Jest podejrzenie przenoszenia wirusa na odzieży, ponieważ w wielu tych przypadkach gospodarstwa są prowadzone przez osoby spokrewnione ze sobą - ocenił Żarnecki.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, indyki, kury nioski, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, kaczki reprodukcyjne

Grypa ptaków w kolejnych dużych gospodarstwach

Główny lekarz weterynarii poinformował 16 marca o stwierdzeniu dwóch kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ogniska numer 33 i 34 zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych z 9...

Dodał też, że do rozprzestrzenienia mógł się przyczynić silny wiatr, który występował w ostatnich dniach ma zagrożonym terenie.

Decyzją lekarzy weterynarii drób gazowany jest nie tylko w stadach ogniskowych, ale w tzw. fermach kontaktowych. Łącznie do piątku wybito 400 tys. sztuk drobiu.

W promieniu 3 km od ognisk utworzono strefę zapowietrzoną, a w promieniu 10 km - zagrożoną. Znalazło się w nich 100 ferm drobiu. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie. Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA