Ponad 10 tysięcy kaczek do wybicia. Dramat hodowcy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2021,14:00 Aktualizacja: 19-03-2021,14:14
A A A

Pierwsze ognisko ptasiej grypy ujawniono w powiecie ostrzeszowskim. W gospodarstwie zostanie wybitych 10 tys. kaczek - poinformował w piątek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

10 tys. kaczek zostanie wybitych w Grabowie-Pustkowiu w związku ze stwierdzeniem wirusa ptasiej grypy w jednym z gospodarstw.

Jak poinformował Żarnecki, w okolicy znaleziono padłe ptaki - myszołowy i gawrona, które przewieziono do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Tam eksperci sprawdzą, czy dzikie ptaki chorowały na ptasią grypę. - Być może one wywołały wirus w hodowli - powiedział Żarnecki.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, indyki, kury nioski, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, kaczki reprodukcyjne

Grypa ptaków w kolejnych dużych gospodarstwach

Główny lekarz weterynarii poinformował 16 marca o stwierdzeniu dwóch kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Ogniska numer 33 i 34 zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych z 9...

Powiat ostrzeszowski graniczy z kaliskim, gdzie stwierdzono już 20 ognisk.

W promieniu 3 km od ogniska utworzono strefę zapowietrzoną, w promieniu 10 km - zagrożoną. Znalazło się w nich 60 ferm drobiu.

To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie. Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA