Wirus spłynął z pól. Ptasia grypa znów zaatakowała w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2017,13:00 Aktualizacja: 02-03-2017,13:23
A A A

Służby weterynaryjne w Ostrzeszowie wykryły w czwartek piąty przypadek ptasiej grypy na terenie powiatu, tym razem w Biskupicach Zabarycznych. Powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o wygaszaniu produkcji kaczek oraz gęsi i nie wydaje rolnikom pozwoleń na wstawianie do gospodarstw nowych hodowli.

Tym razem wirus zaatakował 11-tysięczne gospodarstwo z kaczkami. - To już jest piąty przypadek wirusa ptasiej grypy na naszym terenie po Bierzowie, Kaliszkowicach Kaliskich, Chlewie i Kotłowie - powiedział Krzysztof Lamek, powiatowy lekarz weterynarii.

drób, produkcja drobiu, wylęgi drobiu, kurczęta, indyki, ptasia grypa

Grypa ptaków niestraszna. Produkcja drobiu w Polsce rośnie

Produkcja drobiu w Polsce, mimo grypy ptaków, nie zwalnia tempa - wynika z analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przeprowadzonej na podstawie danych GUS o wylęgach i nakładach jaj wylęgowych. Produkcja piskląt kurcząt...

Jego zdaniem sytuacja jest bardzo niebezpieczna. - Pomimo bioasekuracji, jaką gospodarstwa spełniają poprzez odkażanie i zabezpieczanie terenu zagrożonego, wirus nadal atakuje - powiedział.

Podejrzewa, że do wybuchu czwartkowego ogniska przyczyniły się roztopy i spływy wody. - Nie można wykluczyć, że wirus dostał się pod obecne gospodarstwo razem ze spływającą wodą z pól. Wirus potrafi przeżyć do miesiąca w temperaturze 4 stopni - powiedział Lamek.

Poinformował, że w powiecie nie są wydawane rolnikom pozwolenia na wstawianie do gospodarstw nowych hodowli. - Musimy zmniejszyć zagęszczenie ptactwa wodnego, jeżeli chodzi o kaczki i gęsi. Będziemy wygaszać produkcje na naszym terenie, aż fala epidemii przejdzie - oświadczył lekarz.
ptasia grypa, wirus H5N8, Toruń

Ptasia grypa dotarła do Torunia

W Toruniu potwierdzono kolejny przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w próbach pobranych od łabędzia niemego. Jest to siódmy przypadek tej choroby na terenie województwa kujawsko-pomorskiego –...

Takich odmów Krzysztof Lamek wydał już kilka. Jego decyzja obowiązuje przez 30 dni od terminu ujawnienia ostatniego ogniska choroby ptasiej grypy.

Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu poinformował, że dotąd zanotowano 12 przypadków ptasiej grypy wśród ptaków hodowlanych. Wielkopolska jest potęgą w kraju pod względem liczby ferm hodowli drobiu.

- W naszym województwie zarejestrowanych jest 1400 bardzo dużych gospodarstw, w których hoduje się po kilkanaście tysięcy sztuk drobiu - powiedział.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA