Grypa ptaków niestraszna. Produkcja drobiu w Polsce rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2017,11:40 Aktualizacja: 02-03-2017,6:49
A A A

Produkcja drobiu w Polsce, mimo grypy ptaków, nie zwalnia tempa - wynika z analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przeprowadzonej na podstawie danych GUS o wylęgach i nakładach jaj wylęgowych.

Produkcja piskląt kurcząt rzeźnych w styczniu była aż o 10 mln (12 proc.) wyższa niż przed rokiem i doszła do 94,4 mln sztuk. Równie spektakularne wzrosty dotyczą kaczek. W pierwszym miesiącu br. na rynku pojawiło się bowiem ponad 1 mln 32 tys. sztuk piskląt (+14 proc. r/r).

drób, kury, zgłaszanie kur, powiatowy lekarz weterynarii, hodowla drobiu, ptasia grypa

Rolnik może słono zapłacić za... nie zgłoszenie kury

Powiatowi lekarze weterynarii coraz częściej przypominają gospodarzom o obowiązku zgłaszania miejsc, gdzie utrzymywany jest drób. Wielu rolników, mających przyzagrodowe hodowle, prawdopodobnie nie dopełniło tego obowiązku. Wynika on z...

Spowolnienia nie widać też u gatunku, który najbardziej ucierpiał podczas grypy ptaków, czyli u indyków. Dane o wylęgach są o niespełna 0,5 proc. lepsze niż rok temu i na rynku pojawiło się 2,3 mln sztuk piskląt. Stabilnie, o ponad 2 proc., rośnie też produkcja piskląt kur nieśnych.

- Informacje o wylęgach są zaskakujące. Najbardziej dziwi dynamiczny wzrost produkcji piskląt brojlerów w sytuacji, w której zamkniętych jest wiele rynków krajów trzecich, na które eksportowaliśmy około 5-6 procent produkcji - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Zdaniem eksperta nakłady jaj wylęgowych wskazują, że przynajmniej w najbliższym miesiącu sytuacja nie powinna zmienić się. Co więcej, w przypadku kurcząt rzeźnych nałożono 121,1 mln jaj, co oznacza wyrównanie rekordu z sierpnia 2016 roku.

W styczniu najbardziej wzrosły wylęgi piskląt kurzych ogólnoużytkowych - ponad 500 proc. rok do roku. Do tej wielkości należy jednak podchodzić ostrożnie, ze względu na bardzo niską bazę 2016 roku. Wynik styczniowy jest porównywalny z odczytem uzyskanym dwa lata temu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA