Wirus grypy ptaków niegroźny dla ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2020,12:50 Aktualizacja: 30-11-2020,12:55
A A A

Wyniki analiz genetycznych wykonanych przez ekspertów z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach wykazują, że wirus grypy ptaków nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu - zapewnia Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

"Wyniki analiz genetycznych, wykonanych przez ekspertów z @PIWet_PIB w Puławach, wskazują, że szczep wirusa H5N8, wykryty w Polsce 24.11.2020 r., nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu" - czytamy w wpisie szefa resortu na Twitterze ministerstwa.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Grypa ptaków w Polsce. Czeka nas załamanie rynku?

Pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzono wczoraj (24 listopada) na fermie kur niosek w woj. wielkopolskim. Sytuacja ta najprawdopodobniej doprowadzi do wstrzymania import przez kraje trzecie drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa...

Polityk przypomniał, że pierwszy tegoroczny przypadek grypy ptaków pojawił się w drugiej połowie roku na fermie w woj. wielkopolskim.

W minioną środę główny lekarz weterynarii poinformował, że wyniki badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły wystąpienie pierwszego w tym roku ogniska grypy ptaków na fermie kur niosek we Wroniawach (pow. wolsztyński).

To 33. ognisko grypy ptaków w br. w Polsce. W pierwszym półroczu 2020 r. wyznaczono 32 ogniska tej choroby, przy czym ostatnie zostało stwierdzone 31 marca.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA