Pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzono wczoraj (24 listopada) na fermie kur niosek w woj. wielkopolskim. Sytuacja ta najprawdopodobniej doprowadzi do wstrzymania import przez kraje trzecie drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski.
Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach poinformował 24 listopada bieżącego roku o wyniku dodatnim stwierdzającym obecność wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków podtypu H5N8.
Choroba została potwierdzona na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim.
Ceny w skupie żywca kurcząt rzeźnych, na co wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, osiągnęły w ostatnich dniach najniższe poziomy w najnowszej historii drobiarstwa. Z kolei eksport mięsa, którego w Polsce jest zbyt dużo,...
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że sprawdził się najgorszy przewidywany scenariusz. Po serii zakażeń wirusem w ostatnich kilku tygodniach w innych europejskich krajach i krajach trzecich, grypa ptaków dotarła do Polski.
- Ponad miesiąc temu Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apelowała do hodowców o zachowanie najwyższej ostrożności, a nawet o niewypuszczanie ptaków na zewnątrz. Spodziewaliśmy się bowiem, że prędzej czy później wirus HPAI dotrze także do Polski. Niestety nasze prognozy się sprawdziły – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Zwraca ona także uwagę na negatywne konsekwencje ekonomiczne pojawienia się grypy ptaków w Polsce.
- Jest wysoce prawdopodobne, że większość krajów trzecich wstrzyma import drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego i jaj z Polski. Będzie to kolejny negatywny impuls do i tak dramatycznej sytuacji polskiego drobiarstwa – mówi Gawrońska z KIPDiP.
W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.