Wirus grypy ptaków nie spowodował zachorowań u ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2020,14:15 Aktualizacja: 02-01-2020,17:55
A A A

Wykryty w gospodarstwach w Lubelskiem wirus grypy ptaków H5N8 jest wysoce patogenny dla drobiu, ale nie stwierdzono dotychczas, aby zaraził się nim człowiek - powiedział PAP dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.

W trzech gospodarstwach hodujących indyki w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie wykryty został wirus grupy ptaków H5N8. Według dotychczasowych szacunków padło ponad 20 tys. ptaków.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Żołnierze w gospodarstwach. Walczą z wirusem grypy ptaków

  Blisko 40 tysięcy padłych indyków doliczono się tylko w dwóch gospodarstwach na terenie województwa lubelskiego. To na pewno nie ostateczny bilans, bo straty mogą być dużo wyższe.   Marek Wieczerzak, rzecznik...
- To dokładnie ten sam wirus, który pojawił się Polsce w latach 2016-2017, i ten wirus jest wysoce patogenny dla ptaków, dla drobiu - powiedział Niemczuk.

Jak podkreślił, dotychczas na świecie nie odnotowano przypadków zakażenia się tym wirusem przez człowieka. - H5N8 do dziś nie jest patogenny dla człowieka, nie stwierdzono zakażenia u ludzi. Innymi odmianami wirusa grypy tak, natomiast nie H5N8 - dodał.

Niemczuk zaznaczył jednak, że należy zachować ostrożność. - Trzeba pamiętać, że wirus grypy jest bardzo podatny na zmiany genetyczne, adaptacyjne, i ponieważ jesteśmy teraz w sezonie grypowym, biorąc pod uwagę grypę u ludzi, więc zawsze należy wykazać daleko idącą ostrożność. Tym niemniej podkreślam, że wirus H5N8 dotychczas nie spowodował zachorowań u ludzi, nie ma takich udokumentowanych przypadków - powiedział dyrektor Instytutu.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Grypa ptaków oznacza straty. Hodowcy drobiu dostaną odszkodowania?

W czwartek rozpoczęliśmy usuwanie zagrożenia w związku z wykryciem ptasiej grypy w gminie Uścimów - poinformował na konferencji wojewoda lubelski Lech Sprawka. Zapowiedział odszkodowania dla hodowców, którzy ponieśli straty. -...
Jak podał w czwartek główny lekarz weterynarii, pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wykryto w gminie Uścimów (Lubelskie) w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 12 tys. indyków. Potwierdziły to wyniki badań z krajowego laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, otrzymane 31 grudnia 2019 r.

Wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie Paweł Piotrowski powiedział PAP, że dotychczas wirusa stwierdzono w trzech gospodarstwach w gminie Uścimów.

- Próbki z innych gospodarstw pojechały do badań, czekamy na wyniki. Trwa likwidacja ogniska choroby. Pomagają żołnierze, usuwają padłe ptaki, jest ich dużo. Prawdopodobnie jutro zaczniemy gazowanie ptaków z gospodarstw kontaktowych - powiedział Piotrowicz.

- Nie wiadomo dokładnie, ile ptaków padło. Szacujemy, że ponad 20 tysięcy. Dopiero, gdy je wyniesiemy z kurników, będzie wiadomo dokładniej - dodał Piotrowski.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Przestrzeganie zasad bioasekuracji może uratować przed grypą ptaków

Hodowcy drobiu powinni zachować środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa ptasiej grypy do gospodarstw - przypomina Główny Lekarz Weterynarii. 31 grudnia potwierdzono pierwsze w 2019 r. ognisko grypy ptaków...
Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie wyznaczające strefy zapowietrzoną i strefę zagrożenia wirusem. W strefach tych obowiązują ograniczenia m.in. transportu drobiu, a także nakazy dotyczące m.in. trzymania drobiu w zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych na drogach.

W rejonie, gdzie wystąpił wirus, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Policyjny patrol zatrzymuje wszystkie samochody poruszające się drogą ze Starego Uścimowa do miejscowości Maśluchy. - Przepuszczane są wyłącznie pojazdy stałych mieszkańców kilkunastu gospodarstw położonych przy tej drodze. Chodzi o to, by wirus nie był roznoszony - powiedziała sierżant Jagoda Stanicka z komendy policji w Lubartowie.

Do Instytutu w Puławach mają być przesyłane próby pobrane od martwych dzikich ptaków znalezionych w okolicy, gdzie stwierdzono ognisko grypy ptaków u indyków. Według Niemczuka należy przypuszczać, że właśnie dzikie ptaki przyniosły chorobę.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Wysoce zjadliwa grypa ptaków w Polsce. Zagrożone gminy w kilku powiatach

Ognisko ptasiej grypy wykryto w fermach indyków w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie). Padło ok. 25 tys. ptaków. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie m.in. ograniczające transport drobiu w strefach...
- Ciepła jesień i ciepły początek zimy spowodował, że trwają migracje dzikich ptaków. One się odbywają w trochę innym zakresie niż można się było tego spodziewać. Gdyby były mrozy, to część dzikiego ptactwa omijałaby nasz region, natomiast w tej sytuacji one migrują i należy przypuszczać, że gdzieniegdzie odpoczywają na akwenach wodnych, które nie zmarznięte - tłumaczył.

Niemczuk powiedział, że występowanie grypy ptaków jest związane z przelotami, migracjami dzikiego ptactwa. - To wszystko jest nieprzewidywalne. Nad migracją dzikich ptaków człowiek nie ma żadnej kontroli - dodał.

Jak zaznaczył, bardzo istotne jest prowadzenie tzw. monitoringu biernego, czyli odnajdywania i badania prób pochodzących od padłych dzikich ptaków, co pozwala na wykrycie ewentualnego wirusa i pojęcie działań z zabezpieczających gospodarstwa hodowlane przed wniknięciem wirusa.

Niemczuk powiedział, że ostatnio grypa ptaków w Polsce występowała w latach 2016 i 2017. Odnotowano wtedy 65 przypadków jej występowania u ptaków w gospodarstwach hodowlanych i 68 przypadków u ptaków dzikich.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA