WHO: małe ryzyko rozprzestrzenienia się A(H5N8) wśród ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2021,12:20 Aktualizacja: 02-03-2021,12:24
A A A

Światowa Organizacja Zdrowia oceniła, że niewielkie jest ryzyko, że wirus ptasiej grypy A(H5N8) będzie przenosił się z człowieka na człowieka. Zarejestrowano pierwsze przypadki przejścia wirusa z zakażonych ptaków na ludzi.

Jak przekazała WHO w komunikacie, do tej pory w Rosji A(H5N8) zakaziło się 7 osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo. Wcześniej ognisko A(H5N8) wykryto na fermie drobiu w obwodzie astrachańskim na południu kraju.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, dzikie ptactwo, Karolinka, Aix sponsa, ogród zoologiczny

Ognisko HPAI w ogrodzie zoologicznym w Warszawie

Główny lekarz weterynarii poinformował 1 marca o wyznaczeniu 1. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce u zwierząt dzikich i egzotycznych utrzymywanych w niewoli. Pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy...

"Wszystkie osoby pozostają pod obserwacją i żadna z nich nie wykazuje objawów choroby. Bazując na obecnej wiedzy, (oceniamy, że) ryzyko transmisji tego wirusa ptasiej grypy z człowieka na człowieka jest małe" - podała WHO.

Odradziła zarazem w tym kontekście specjalne kontrole podróżnych lub ograniczenia podróży i handlu z Federacją Rosyjską.

Ogniska A(H5N8) wśród drobiu lub dzikiego ptactwa odnotowano w 2020 roku poza Rosją także w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechach, Egipcie, Niemczech, Iraku, Japonii, Kazachstanie, Holandii, Polsce, Rumunii oraz na Węgrzech.

Inny szczep wirusa ptasiej grypy H1N1, który przenosił się na ludzi, wywołał w latach 2009-2010 pandemię. Ludzie przechodzili chorobę łagodnie, jednak dla drobiu była śmiertelna.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA