Trzeba uśpić i zutylizować dziesiątki tysięcy indyków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2016,8:35 Aktualizacja: 14-12-2016,9:22
A A A

Z powodu wykrycia wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 na fermie w Gliniku w gminie Deszczno (woj. lubuskie) trzeba będzie uśpić, a następnie zutylizować 37 tys. indyków - poinformowała Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody lubuskiego.

To drugie ognisko choroby potwierdzone w tej gminie. Wcześniej tego samego wirusa wykryto u gęsi z fermy w oddalonym o kilka kilometrów Deszcznie. Po potwierdzeniu ogniska choroby w Gliniku, we wtorek po południu pod przewodnictwem wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

ptasia grypa, drugie ognisko, indyki,

Drugie ognisko ptasiej grypy w stadzie indyków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu drugiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w stadzie indyków.    Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono 13...

- Po konsultacji z Głównym Lekarzem Weterynarii będą podejmowane decyzje dotyczące ptaków ze strefy zapowietrzonej. Wojewódzki Lekarz Weterynarii będzie musiał podjąć decyzję, czy te ptaki również należy uśpić i zutylizować. Szacuje się, że zagrożonych jest ok. 300 tys. sztuk drobiu - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że nowe ognisko wystąpiło na terenie strefy zapowietrzonej, ustalonej po wykryciu wirusa w Deszcznie. W związku z tym strefa, podobnie jak 10-km zagrożenia, zostaną nieco powiększone. Obręb stref zostanie podany w przygotowywanym rozporządzeniu wojewody lubuskiego.

Podejrzenie zarażenia indyków z fermy w Gliniku zostało potwierdzone we wtorek przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, gdzie w poniedziałek dostarczono próbki do badań. Po otrzymaniu wyników wskazujących na obecność wirusa rozpoczęło się wdrażanie procedur mających na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby.
ptasia grypa, deszczno, lubuskie, drób, gęsi, bioasekuracja

Drób zniknie z targowisk. Będzie wiele zakazów i nakazów

Rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków przewiduje zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem...

Pierwsze ognisko wirusa H5N8 zostało potwierdzone 3 grudnia u gęsi z fermy Deszcznie. W gospodarstwie było ok. 700 ptaków. Wojewoda lubuski wydał wówczas rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony - wokół ogniska o promieniu ok. 10 km.

Ptaki z fermy zostały zlikwidowane i zutylizowane, a gospodarstwo zdezynfekowane i objęte kwarantanną. Inne gospodarstwa w strefach objęto nadzorem, wprowadzono też inne ograniczenia, m.in. związane ze sprzedażą i transportem drobiu. Na drogach w obszarze objętym strefą zapowietrzoną i zagrożenia rozłożono kilka mat dezynfekcyjnych, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Według danych służb weterynaryjnych, w 3-km strefie zapowietrzenia znajduje się 14 ferm, w których łącznie jest 236 tys. gęsi i indyków, a w 10-km strefie zagrożenia - 486 tys. indyków, kaczek i kur. Łącznie w ponad 44 fermach jest 722 tys. sztuk drobiu. Ferma w Gliniku znajduje się w strefie zapowietrzonej.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA