Rzekomy pomór drobiu ponownie w Polsce!
Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 1 w 2024 r. ogniska rzekomego pomoru drobiu w gospodarstwie komercyjnym.
Ognisko rzekomego pomoru drobiu (ang. Newcastle Disease – ND) wybuchło w gospodarstwie utrzymującym kury rzeźne zlokalizowanym w miejscowości Potoczyzna w gminie Mońki w powiecie monieckim w woj. podlaskim.
Ognisko ND zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych dnia 30 września 2024 r. otrzymanych z PIWet - PIB Puławy.
Polska odzyskała status kraju wolnego od rzekomego pomoru drobiu
Inspekcja Weterynaryjna informuje, że w związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ogniska.
Działania administracyjne obejmują m.in. zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji, ustanowienie obszarów objętych ograniczeniami (w promieniu 3 i 10 km wokół ogniska).
Ogniska ND wybuchły już w 2023 roku
Przypominamy, że w połowie lipca 2023 roku Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu w naszym kraju 1. ogniska rzekomego pomoru drobiu u kur rzeźnych. Ognisko wybuchło w miejscowości Topilec w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 43 410 kur rzeźnych.
Wkrótce potwierdzone zostały kolejne trzy. Wszystkie były wtórne do pierwszego i wybuchły w tym samym powiecie.
Grypa ptaków u drobiu domowego wróciła do Polski!
W lutym 2024 roku Polska odzyskała status kraju wolnego od tej choroby. Niestety wskutek ogniska w miejscowości Potoczyzna, nasz kraj utracił ten status.
Rzekomy pomór drobiu
Rzekomy pomór drobiu, zwany też chorobą Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), to obok grypy ptaków jedna z najgroźniejszych jednostek wirusowych występujących u drobiu.
Newcastle Disease znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania w krajach UE i OIE.
Chorobę wywołują patogenne szczepy paramyksowirusów ptaków serotypu-1 (ang. Avian Paramyxovirus serotype 1). Charakteryzują się one dużą różnorodnością genetyczną.
Stada drobiu zakażone wirusem choroby Newcastle, podobnie jak wirusem HPAI, są wybijane.
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków