Polska odzyskała status kraju wolnego od rzekomego pomoru drobiu
Polska odzyskała status kraju wolnego od choroby Newcastle (ND) u drobiu. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała odpowiednią deklarację w tej sprawie.
Ogniska HPAI również u drobiu utrzymywanego w niewoli
Główny lekarz weterynarii informuje, że złożenie deklaracji do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) wynikało z zakończenia procedur likwidacji choroby po wykryciu 4 ognisk choroby Newcastle.
Ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce zostały wykryte w lipcu 2023 r. w gospodarstwach utrzymujących drób w województwie podlaskim.
Zgodnie z art. 10.9.3 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, jeżeli zakażenie wirusem choroby Newcastle u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od ND, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 3 miesiące po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem że zostały zakończone działania w ognisku i prowadzony był nadzór.
Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia choroby Newcastle u drobiu.
Procedury te obejmowały między innymi uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję.
Kurczęta i kaczki brojlery tanieją
W połowie lipca Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu w naszym kraju 1. ogniska rzekomego pomoru drobiu u kur rzeźnych. Ognisko wybuchło w miejscowości Topilec w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 43 410 kur rzeźnych.
Wkrótce potwierdzone zostały kolejne trzy. Wszystkie były wtórne do pierwszego i wybuchły w tym samym powiecie.
We wszystkich ogniskach podjęto działania zmierzające do likwidacji zakażonych ptaków oraz wdrożono wszystkie niezbędne środki kontroli choroby, w tym wprowadzono obszary objęte ograniczeniami wynoszące 3 i 10 kilometrów.
Zostały one ustanowione na podstawie rozporządzenia Wojewody Podlaskiego w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego.
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków