Po potwierdzeniu ogniska ptasie grypy w woj. dolnośląskim Rosjanie rozszerzyli ograniczenia. Weszły one w życie od dnia 5 lutego bieżącego roku.
Służby weterynaryjne podały, że w związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), służby weterynaryjna Federacji Rosyjskiej rozszerzyły ograniczenia. Dotyczą one wwozu towarów z woj. dolnośląskiego.
Rosja od 5 lutego 2020 r. wprowadziła tymczasowe ograniczenia wwozu niektórych towarów z woj. dolnośląskiego, co ma związek z pojawieniem się tam ogniska grypy ptaków.
Wśród towarów objętych restrykcjami znajduje się mięso drobiowe, gotowe produkty drobiowe oraz zawierające w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem poddanych obróbce, która gwarantuje zniszczenie wirusa grypy ptaków.
Drób i mięso drobiowe z Polski oraz poszczególnych regionów, w których występuje zjadliwa grypa ptaków, niemal w każdym tygodniu jest obejmowane nowymi zakazami eksportowymi. Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i...
Ograniczenia dotyczą również pasz i dodatków paszowych przeznaczonych dla drobiu z wyjątkiem tych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej.
Nie można również przewozić do Rosji sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu, który był wcześniej używany.
Rosja w przypadku wwozu wymienionych produktów z Polski wymaga, aby w świadectwie towarzyszącym przesyłce w punkcie dotyczącym terytorium wolnego od grypy ptaków, umieścić informację o jej pochodzeniu. Towary nie mogą być wyprodukowane na terenie województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Rosjanie sprostowali także informację, zgodnie z którą zakaz wwozu wymienionych towarów miał być rzekomo rozszerzony również na województwa, w których obecnie nie występuje wirus grypy ptaków.
W przypadku transportu z Polski do Rosji żywego drobiu i jaj wylęgowych w odpowiednich świadectwach weterynaryjnych trzeba zamieścić informację ”spoza terenów województw: lubelskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego.”
Informacja ta może zostać naniesiona zarówno odręcznie, jak i w druku oraz musi być poświadczona podpisem i pieczęcią lekarza weterynarii, wydającego świadectwo zdrowia.