Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia dla polskiego drobiu
Drób i mięso drobiowe z Polski oraz poszczególnych regionów, w których występuje zjadliwa grypa ptaków, niemal w każdym tygodniu jest obejmowane nowymi zakazami eksportowymi.
Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi zmieścił informację o wprowadzeniu ograniczeń importowych.
Od 4 lutego białoruska służba weterynaryjna wprowadza tymczasowe ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa warmińsko-mazurskiego niektórych towarów drobiowych.
Ograniczenia dotyczą żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych.
17. ognisko grypy ptaków wybuchło na Śląsku
Białoruś nie przyjmie również puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo), pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).
Podobny zakaz w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła również dla województwa lubelskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Wszystkie, wprowadzone wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów (przesyłek) na terytorium Republiki Białorusi z województwa warmińsko-mazurskiego Rzeczypospolitej Polskiej zostają odwołane.
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że służby Kuby przyjmą przesyłki mięsa i produktów mięsnych drobiowych wyprodukowane w Polsce do dnia 8 grudnia 2019 r. i pochodzące z zakładów z całej Polski posiadających uprawniania do eksportu na rynek kubański.
36 tysięcy indyczek rzeźnych w 16. ognisku grypy ptaków
Służba weterynaryjna Federacji Rosyjskiej pismem z 28 stycznia 2020 r. wprowadziła od tego dnia czasowe ograniczenia wwozu z województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego niektórych towarów drobiowych.
Do Rosji nie może być eksportowany żywy drób i jaja wylęgowe. Zakazy dotyczą także mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych, wszelkiego rodzaju produkcji drobiowej zawierającej w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków, stosownie do przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE.
Rosja nie przyjmie pochodzących z Polski pasz i dodatków paszowych przeznaczonych dla drobiu (z wyjątkiem pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej), będącego w użyciu sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu.
Kolejne zakazy eksportowe dla polskiego drobiu
Rosja zakazuje także tranzytu żywego drobiu z wymienionych terytoriów przez swoje terytorium.
Strona rosyjska rozszerzyła zakaz wwozu mięsa drobiowego, produktów drobiowych oraz pasz również na te województwa, które z powodu wystąpienia grypy ptaków w 2016 roku są do chwili obecnej objęte zakazem wwozu do Rosji żywego drobiu i jaj wylęgowych.
GIW przypomina, że z uwagi na obowiązujące embargo polityczne eksport mięsa drobiowego do Rosji w chwili obecnej nie jest możliwy.
Zgodnie z informacją z Ambasady RP w Tokio otrzymaną w dniu 31 stycznia 2020 r. Japonia dopuści import z Polski mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego, których pakowanie zostało zakończone do dnia 8 grudnia 2019 r.
Zakład produkcyjny i miejsce, w którym towar był zapakowany, muszą się jednak znajdować dalej niż 50 km od ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.
W przypadku gdy zakład produkcyjny i miejsce, w którym towar był zapakowany znajdują się w promieniu do 50 km od ogniska należy przestrzegać zapisów w "Świadectwie pochodzenia i zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego przeznaczonych do wywozu do Japonii".
Wirus wdarł się do czterech kurników
Zgodnie z tymi zapisami Polska musi być wolna od grypy ptaków przez co najmniej 90 dni przed wysyłką mięsa drobiowego.
Służba weterynaryjna Republiki Kazachstanu pismem z 28 stycznia poinformowała o wprowadzeniu od 27 stycznia czasowego ograniczenia wwozu z woj. wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego na terytorium Republiki Kazachstanu niektórych towarów drobiowych z Polski.
Kazachstan nie przyjmie żywego drobiu, jaj wylęgowych, puchu i piór, mięsa drobiowego i wszystkich produktów z mięsa drobiowego, które nie zostały poddane obróbce termicznej (min. 70 °C), pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem dodatków paszowych, otrzymywanych w procesie syntezy chemicznej i mikrobiologicznej.
Kazachstan nie przyjmie również trofeów myśliwskich, które nie zostały poddane obróbce taksydermicznej (dzikie ptactwo) oraz używanego sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju i rozbioru drobiu.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych