Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia dla polskiego drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-02-2020,10:30 Aktualizacja: 06-02-2020,10:00
A A A

Drób i mięso drobiowe z Polski oraz poszczególnych regionów, w których występuje zjadliwa grypa ptaków, niemal w każdym tygodniu jest obejmowane nowymi zakazami eksportowymi.

Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi zmieścił informację o wprowadzeniu ograniczeń importowych.

Od 4 lutego białoruska służba weterynaryjna wprowadza tymczasowe ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa warmińsko-mazurskiego niektórych towarów drobiowych.

Ograniczenia dotyczą żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych.

grypa ptaków, Śląsk, powiat raciborski, wysoce zjadliwa grypa ptaków, wirus h5n8, kury, ognisko grypy ptaków

17. ognisko grypy ptaków wybuchło na Śląsku

Grypa ptaków pojawiła się w gospodarstwie niekomercyjnym w województwie śląskim. 17. ognisko tej choroby stwierdzono w stadzie 63 kur. Główny lekarz weterynarii poinformował o 17. ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków...

Białoruś nie przyjmie również puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo), pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).

Podobny zakaz w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła również dla województwa lubelskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Wszystkie, wprowadzone wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów (przesyłek) na terytorium Republiki Białorusi z województwa warmińsko-mazurskiego Rzeczypospolitej Polskiej zostają odwołane.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że służby Kuby przyjmą przesyłki mięsa i produktów mięsnych drobiowych wyprodukowane w Polsce do dnia 8 grudnia 2019 r. i pochodzące z zakładów z całej Polski posiadających uprawniania do eksportu na rynek kubański.

Starym Widzim, ptasia grypa, wielkopolska, powiat wolsztyński, wysoce zjadliwa grypa ptaków, wirus grypy ptaków h5n8

36 tysięcy indyczek rzeźnych w 16. ognisku grypy ptaków

Główny lekarz weterynarii podał więcej szczegółów dotyczących 16. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. 16. ognisko zostało potwierdzone 29 stycznia na podstawie wyników badań otrzymanych z...

Służba weterynaryjna Federacji Rosyjskiej pismem z 28 stycznia 2020 r. wprowadziła od tego dnia czasowe ograniczenia wwozu z województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego i  wielkopolskiego niektórych towarów drobiowych.

Do Rosji nie może być eksportowany żywy drób i jaja wylęgowe. Zakazy dotyczą także mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych, wszelkiego rodzaju produkcji drobiowej zawierającej w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków, stosownie do przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE.

Rosja nie przyjmie pochodzących z Polski pasz i dodatków paszowych przeznaczonych dla drobiu (z wyjątkiem pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej), będącego w użyciu sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu.

grypa ptaków, wirus grypy ptaków h5n8, eksport drobiu, ograniczenia importowe, Japonia, Kazachstan, Tajwan

Kolejne zakazy eksportowe dla polskiego drobiu

Drób i mięso drobiowe z Polski oraz poszczególnych regionów, w których występuje zjadliwa grypa ptaków, niemal w każdym tygodniu jest obejmowane nowymi zakazami eksportowymi. Białoruska służba weterynaryjna od...

Rosja zakazuje także tranzytu żywego drobiu z wymienionych terytoriów przez swoje terytorium.

Strona rosyjska rozszerzyła zakaz wwozu mięsa drobiowego, produktów drobiowych oraz pasz również na te województwa, które z powodu wystąpienia grypy ptaków w 2016 roku są do chwili obecnej objęte zakazem wwozu do Rosji żywego drobiu i jaj wylęgowych.

GIW przypomina, że z uwagi na obowiązujące embargo polityczne eksport mięsa drobiowego do Rosji w chwili obecnej nie jest możliwy.

Zgodnie z informacją z Ambasady RP w Tokio otrzymaną w dniu 31 stycznia 2020 r. Japonia dopuści import z Polski mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego, których pakowanie zostało zakończone do dnia 8 grudnia 2019 r.

Zakład produkcyjny i miejsce, w którym towar był zapakowany, muszą się jednak znajdować dalej niż 50 km od ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W przypadku gdy zakład produkcyjny i miejsce, w którym towar był zapakowany znajdują się w promieniu do 50 km od ogniska należy przestrzegać zapisów w "Świadectwie pochodzenia i zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego przeznaczonych do wywozu do Japonii".

Starym Widzimptasia grypa, wielkopolska, tomasz stube, powiat wolsztyński, Stary Widzim

Wirus wdarł się do czterech kurników

W Starym Widzimiu (pow. wolsztyński) wykryto 8. ognisko ptasiej grypy w regionie - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarażone stado liczy ok. 36 tys. sztuk drobiu. Wirusa H5N8 wykryto na fermie z czterema...

Zgodnie z tymi zapisami Polska musi być wolna od grypy ptaków przez co najmniej 90 dni przed wysyłką mięsa drobiowego.

Służba weterynaryjna Republiki Kazachstanu pismem z 28 stycznia poinformowała o wprowadzeniu od 27 stycznia czasowego ograniczenia wwozu z woj. wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego na terytorium Republiki Kazachstanu niektórych towarów drobiowych z Polski.

Kazachstan nie przyjmie żywego drobiu, jaj wylęgowych, puchu i piór, mięsa drobiowego i wszystkich produktów z mięsa drobiowego, które nie zostały poddane obróbce termicznej (min. 70 °C), pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem dodatków paszowych, otrzymywanych w procesie syntezy chemicznej i mikrobiologicznej.

Kazachstan nie przyjmie również trofeów myśliwskich, które nie zostały poddane obróbce taksydermicznej (dzikie ptactwo) oraz używanego sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju i rozbioru drobiu.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA