Ptasia grypa znów zaatakowała

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2020,8:05 Aktualizacja: 12-02-2020,8:10
A A A

W gospodarstwie w Zybułtowie (gm. Grunwald, woj. warmińsko-mazurskie), utrzymującym ponad 17.600 sztuk indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy - podał Główny Inspektorat Weterynarii. To 18. przypadek ptasiej grypy od początku roku w kraju.

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptasiej H5N8 wyznaczono po uzyskaniu wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach

Mijają tygodnie, a nadal nie wiadomo skąd wziął się wirus

- Wirusa grypy ptaków przenoszą dzikie ptaki, w Polsce grypa zaatakowała kilkanaście stad drobiu, ale znaleziono zaledwie jednego dzikiego zakażonego ptaka - mówi Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Indyki po zagazowaniu zostaną przewiezione do zakładu utylizacyjnego.

Główny Lekarz Weterynarii przypomniał hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze stad, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi.

Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością.

U indyków z gospodarstwa w Zybułtowie stwierdzono podtyp wirusa H5N8, który należy do szczepów zjadliwych, niestwarzających zagrożenia dla człowieka.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA