Ptasia grypa zaatakowała kolejne fermy drobiu w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-04-2021,18:10 Aktualizacja: 06-04-2021,18:10
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych 10 ogniskach ptasiej grypy w Polsce. Trzy z nich potwierdzono w woj. wielkopolskim, sześć w woj. mazowieckim i jedno w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Główny lekarz weterynarii wydał komunikat dotyczący ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w dniach 31 marca - 3 kwietnia 2021 r. Poinformował w nim o ogniskach nr 94 - 103 w 2021 r. 
 
Obecność wirusa została potwierdzona na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Sześć ognisk wystąpiło w woj. mazowieckim z czego 4 w powiecie żuromińskim, a 2 w powiecie mławskim. Trzy ogniska stwierdzono w woj. wielkopolskim w powiecie kaliskim.
 
eksport drobiu z Polski na Litwę, niska cena polskiego drobiu, ptasia grypa, organizacja sektora drobiowego,

Polski drób cieszy się ogromną popularnością na Litwie

Silna pozycja polskiego drobiu na litewskim rynku to zasługa głównie niskiej ceny. Jest to efekt dobrze zorganizowanej struktury polskiego przemysłu drobiarskiego oraz niskiej wartości złotówki względem euro.    Producenci...
 
Natomiast 1 ognisko zostało wykryte w gospodarstwie niekomercyjnym w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie mrągowskim.
 
Ognisko choroby nr 94 w 2021 r. stwierdzono 31 marca w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 3346 kaczek rzeźnych położonym w miejscowości Gać Kaliska w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim. 
 
Ognisko HPAI nr 95 w 2021 r. potwierdzono 1 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 3717 kaczek rzeźnych położonym w miejscowości Sobiesęki w gminie Brzeziny w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.
 
Ognisko nr 96 w 2021 r. potwierdzono 2 kwietnia w gospodarstwie utrzymującym 6898 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Trojanów w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce.
 
Ognisko nr 97 w 2021 r. wybuchło również 1 kwietnia w gospodarstwie utrzymującym 325113 kur niosek. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń w powiecie żuromińskim w woj. mazowieckim.
 
Ognisko nr 98 w 2021 r. z 1 kwietnia potwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 30000 kur niosek zlokalizowanym w miejscowości Karniszyn w gminie Bieżuń w powiecie żuromińskim na Mazowszu.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba drobiu, FAO ostrzega Afrykę, przypadki i ogniska choroby,

FAO ostrzega Afrykę przed ptasią grypą

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wydało alert. Ostrzega w nim Afrykę przed ptasią grypą, która szybko rozprzestrzeniła się w populacji dzikiego ptactwa w Europie Zachodniej.   FAO alarmuje...
Ognisko nr 99 w 2021 r. stwierdzono 2 kwietnia w gospodarstwie utrzymującym 20000 kur niosek. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Stanisławowo w gminie Bieżuń w powiecie żuromińskim w woj. mazowieckim.
 
W tym samym województwie stwierdzono 1 kwietnia ognisko nr 100. Wystąpiło ono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39500 kur hodowlanych położonym w miejscowości Sadłowo Parcele w gminie Bieżuń w powiecie żuromińskim.
 
Ognisko nr 101 potwierdzono 3 kwietnia w gospodarstwie na terenie ogródków działkowych, gdzie utrzymywano 101 sztuk drobiu (94 kury i 7 kaczek). Ogródek jest zlokalizowany w miejscowości Mikołajki w gminie Mikołajki w powiecie mrągowskim w woj. warmińsko-mazurskim. 
 
Ognisko nr 102 i 103 potwierdzono 3 kwietnia w gospodarstwach w woj. mazowieckim. W pierwszym z nich położonym w miejscowości Cegielnia Ratowska utrzymywano 79815 kur hodowlanych, a w drugim w miejscowości Zgliczyn Glinki, 67418 kur niosek.
 
W wszystkich gospodarstwach wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. 
 
Drób poddawany został ubojowi i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary  zapowietrzone i zagrożone.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA