Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu dziewiątego ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwach w miejscowości Wielka Wieś, w gminie Książ Wielki, w powiecie miechowski, w województwie małopolskim.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu dziewiątego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym kilkadziesiąt sztuk drobiu.
Wirusa H5N8 potwierdzono 23 grudnia w stadzie, w którym utrzymywano 63 sztuki drobiu (kur i indyków). Gospodarstwo jest położone w miejscowości Wielka Wieś, w gminie Książ Wielki, w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim.
Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektora Weterynarii obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
W kraju - szczególnie w województwie lubuskim - szaleje ptasia grypa, a rząd i ministerstwo rolnictwa są totalnie zaskoczone i nie mogą sobie poradzić - uważają posłowie Platformy Obywatelskiej. - Chciałbym poinformować państwa w...
Gospodarstwo, w którym wyznaczono ognisko choroby, znajduje się na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym wokół gospodarstwa, w którym 20 grudnia wyznaczono ósme ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Jednocześnie poinformowano, że 21 grudnia grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od padłego łabędzia niemego, którego zwłoki znaleziono przy jeziorze Łacha w województwie mazowieckim.
W dniu 22 grudnia br., grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od trzech padłych mew srebrzystych, których zwłoki znaleziono na molo w porcie w mieście Darłowo w województwie zachodniopomorskim.
Główny Lekarz Weterynarii apeluje, aby zarówno w gospodarstwach przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również w większych fermach komercyjnych, utrzymujących drób w systemie zamkniętym, zachowywać daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, poprzez stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu szóstego, siódmego i ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w dwóch gospodarstwach w woj. lubuskim oraz jednym w...
Jednocześnie GLW przypomina, że hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji, w tym lekarzy weterynarii prywatnej praktyki, powiatowych lekarzy weterynarii, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
-
zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,
-
spadek dziennej produkcji jaj,
-
spadek spożycia paszy lub wody,
-
objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.