Ptasia grypa - dwa kolejne ogniska potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-03-2017,15:00 Aktualizacja: 08-03-2017,20:16
A A A
Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 62. i 63. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Kolejne ogniska potwierdzono w województwach małopolskim i wielkopolskim.
 
Wirus H5N8 zaatakował gospodarstwo, w którym utrzymywano 55 sztuk ptaków (kury, gołębie), położonym w gminie Mogilany, powiat Kraków, województwo małopolskie.
 
Jego obecność potwierdziły wyniki badań, otrzymane w dniu 7 marca 2017 r. z PIW-PIB w Puławach. Jest to 62. ognisko ptasiej grypy w Polsce.
 
jaja wolnowybiegowe, jaja, jaja klatkowe, drób, kury, ptasia grypa, bioasekuracja

Kury mogą wychodzić na zewnątrz. Producenci jaj nie stracą

Kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu. Tak wynika z interpretacji...
 
Z kolei 63. ognisko tej choroby wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 738 sztuk ptaków (gęsi, kury), położonym w gminie Mikstat, powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie. 
 
Obecność wirusa H5N8 potwierdziły wyniki badań, otrzymane w dniu 7 marca 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA