Ptasia grypa – będą kontrole i kary za brak bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-01-2017,11:50 Aktualizacja: 10-01-2017,11:48
A A A
W Polsce jest już 28 ognisk grypy ptaków. W części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu za brak zachowania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Gdy dojdzie do zakażenia, jedyną metodą jest wybicie stada – w radiowej Jedynce tłumaczył doktor Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
 
Wirus H5N8 wciąż atakuje kolejne gospodarstwa. Do tej pory potwierdzono 28 ognisk grypy ptaków. Kilka z nich w południowej Polsce, ale najwięcej w woj. lubuskim, gdzie skala strat jest duża bo dotyczy wielkich stad drobiu hodowlanego. 
 
ptasia grypa, drób, 28. ognisko

Ptasia grypa atakuje kolejne trzy gospodarstwa

W Polsce potwierdzono trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Dwudzieste szóste, dwudzieste siódme oraz dwudzieste ósme ognisko wyznaczono odpowiednio w woj. małopolskim, lubuskim i opolskim.  ...
- Ryzyko związane z występowania grypy ptaków u drobiu hodowlanego dotyczy całej Polski.  Jeszcze 5 i 6 grudnia mieliśmy wysokie temperatury, jak na tę porę roku, tym samym dzikie ptaki, które często przebywały na terytorium Węgier, czy Rumunii cofały się do Polski i nie odlatywały na południe. Duży procent z nich jest zakażony nowym wirusem H5N8. Dopiero mróz i gorsze warunki bytowania sprawiają, że to zagrożenie trochę się zmniejsza – podkreślił Krzysztof Jażdżewski.
 
Zdaniem specjalisty w części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu, ponieważ nie przestrzegają podstawowych zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Konsekwencje tych zaniedbań są ogromne. W przypadku gdy dojdzie do zakażenia, jedyną metodą jest wybicie całego stada.
 
Jak dodał gość radiowej Jedynki w Polsce wybito do tej pory około 400 tys. sztuk drobiu. 
 
- Jeśli choroba przestanie się rozpowszechniać i zostanie w tych kilku miejscach, gdzie mamy gospodarstwa przyzagrodowe i jednym miejscu w województwie lubuskim, gdzie wirus zaatakował spore fermy, to jeszcze trzeba będzie wybić z drugie tyle i będziemy mieli zakończony ten proces – szacuje Krzysztof Jażdżewski.
 
likwidacja kaczek i gęsi, Francja, ptasia grypa

Ptasia grypa – Francja likwiduje kaczki i gęsi

Francuskie ministerstwo rolnictwa podjęło decyzję o likwidacji od miliona do dwóch milionów kaczek i gęsi z ponad stu gospodarstw. Ma to związek z coraz bardziej rozszerzającą się epidemią ptasiej grypy spowodowaną przez ptaki...
Producenci drobiu, co najmniej od 12 lat bardzo intensywnie rozwijała produkcję. Jednak zdaniem specjalisty dążenie do obniżania kosztów nie może powodować zaniechania w zakresie kosztownej bioasekuracji.
 
W wyniku rosnącej liczby ognisk kraje, które dotychczas odbierały od nas drób, będę bardzo wstrzemięźliwe, jeśli chodzi o pełne dopuszczenie do eksportu produktów drobiowych z Polski.
 
Główny Lekarz Weterynarii zapowiada kontrole gospodarstw w celu sprawdzenia czy przestrzegają one przepisów bioasekuracji. W przypadku zaniedbań będą nakładane sankcje.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA