Ptasia grypa – Francja likwiduje kaczki i gęsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-01-2017,8:35 Aktualizacja: 09-01-2017,9:30
A A A
Francuskie ministerstwo rolnictwa podjęło decyzję o likwidacji od miliona do dwóch milionów kaczek i gęsi z ponad stu gospodarstw. Ma to związek z coraz bardziej rozszerzającą się epidemią ptasiej grypy spowodowaną przez ptaki wędrowne, przylatujące przede wszystkim z Europy Północnej – informuje radiowa Jedynka.
 
Wirus ptasiej grypy został zawleczony do Francji przez ptaki wędrowne, przylatujące przede wszystkim z Europy Północnej. Ich szlak wiedzie nad Gaskonią, gdzie znajduje się kilka tysięcy gospodarstw, na których hoduje się kaczki i gęsi. 
 
ptasia grypa, opolszczyzna, bioasekuracja, Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii, służby weterynaryjne

Ptasia grypa ciągle atakuje. Drugie ognisko na Opolszczyźnie

W miejscowości Włochy na północy województwa opolskiego stwierdzono ognisko ptasiej grypy - poinformowało w niedzielę wieczorem biuro prasowe wojewody. Kilka dni temu wybito stado zarażone wirusem tej choroby w gminie Cisek na granicy...
 
Aby ograniczyć jego rozprzestrzenianie się francuskie ministerstwo rolnictwa wydało nakaz likwidacji od miliona do dwóch milionów kaczek i gęsi. Dotyczy to ponad stu ferm, przede wszystkim w południowo-zachodniej części kraju słynącej z produkcji gęsich wątróbek.
 
Jak informuje radiowa Jedynka część rolników decyzję władz przyjęła z ulgą. Jedna z właścicielek hodowli z tego regionu skarży się, że już przed Bożym Narodzeniem zażądano od rolników wstrzymania transportu kaczek, przez co wszyscy przez piętnaście dni tkwili w zawieszeniu, gdyż nie wiadomo było co będzie dalej.
 
Decyzja o wybiciu tylu sztuk drobiu jest drastycznym rozwiązaniem, ale pozwoli opanować sytuację epidemiologiczną w kraju i wrócić hodowcom za jakiś czas do pracy.
 
Straty w wyniku epidemii oceniane są na 75 do 80 milionów euro.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA