Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu piątego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwie utrzymującym 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki.
Piąte ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki – informuje Główny Lekarz Weterynarii.
Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono 18 grudnia br. w godzinach wieczornych w stadzie, w którym utrzymywano łącznie 72 sztuki drobiu. Gospodarstwo, w którym potwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy jest położone w gminie Przemyśl, w powiecie przemyskim, w woj. podkarpackim.
Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czwartego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwie utrzymującym około 36 185 sztuk indyków. Wirusa grypy...
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Jest to już piąte ognisko ptasiej grypy w tym roku. Pierwsze cztery wykryto w gminie Deszczno, w woj. lubuskim. Natomiast piąte w gminie Przemyśl, w woj. podkarpackim.
Główny Lekarz Weterynarii (GLW) apeluje do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków.
Ponadto GLW przypomina, że hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji, w tym lekarzy weterynarii prywatnej praktyki, powiatowych lekarzy weterynarii, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
-
zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,
-
spadek dziennej produkcji jaj,
-
spadek spożycia paszy lub wody,
-
objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów