Czwarte ognisko ptasiej grypy. Ponad 36 tys. indyków do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-12-2016,20:55 Aktualizacja: 18-12-2016,21:30
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czwartego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w gospodarstwie utrzymującym około 36 185 sztuk indyków. 
 
Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono 18 grudnia br. w stadzie, w którym utrzymywano ponad 36 tys. indyków w wieku od 10 do 13 tygodni. Gospodarstwo jest położone w gminie Deszczno, w powiecie gorzowskim, w województwie lubuskim, w obrębie obszaru zapowietrzonego ustanowionego wokół gospodarstw, w których wyznaczono poprzednie ogniska HPAI w tym roku.
 
ptasia grypa, deszczno, lubuskie, drób, gęsi, indyki, bioasekuracja

Trzeba uśpić i zutylizować dziesiątki tysięcy indyków

Z powodu wykrycia wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 na fermie w Gliniku w gminie Deszczno (woj. lubuskie) trzeba będzie uśpić, a następnie zutylizować 37 tys. indyków - poinformowała Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka wojewody...
 
 
Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektora Weterynarii obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Wszystkie indyki z gospodarstwa zostaną uśpione i zutylizowane.
 
Jest to już czwarte ognisko ptasiej grypy w tym roku. Wszystkie wykryto w gminie Deszczno, w woj. lubuskim. Pierwsze z nich 3 grudnia na fermie gęsi. Drugie i trzecie odpowiednio 13 oraz 15 grudnia stadach indyków. Z kolei czwarte 18 grudnia w stadzie indyków.
 
Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA