Zwalczanie grypy ptaków i wsparcie branży drobiarskiej to główne tematy spotkania przedstawicieli rządu i inspekcji weterynaryjnej z reprezentantami sektora drobiu. Podczas niego poruszono również temat dotyczący występowania salmonelli w mięsie.
Minister Grzegorz Puda oraz główny lekarz weterynarii Mirosław Welz spotkali się wczoraj (8 czerwca) z przedstawicielami sektora drobiarskiego. Rozmawiali oni między innymi o strategii walki z grypą ptaków oraz wsparciu branży.
Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży w celu wypracowania odpowiednich rozwiązań zmniejszających ryzyko wniknięcia grypy ptaków do ferm.
Rozmowy, jak podaje www.gov.pl, dotyczyły także strat rynkowych ponoszonych przez rolników utrzymujących drób.
Żywiec drobiowy w przedostatnim tygodniu maja był znacznie droższy niż przed rokiem. Największy wzrost ceny dotyczył indyków i wynosił 37%. Krajowi dostawcy w dniach 17-23 maja za kurczęta brojlery uzyskiwali średnio 4,02 zł za kg....
Grzegorz Puda poinformował, że w ministerstwie podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.
Jednak najpierw trzeba oszacować straty w gospodarstwach utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczonych po wystąpieniu ognisk grypy ptaków.
Nadzwyczajne środki wsparcia mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby.
Odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej będzie złożony wtedy, gdy choroba zostanie wyeliminowana.
Grzegorz Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków.
Podczas spotkania rozmawiano również o konieczności stałej współpracy i organizacji tego sektora na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym.
W spotkaniu z ministrem Grzegorzem Pudą oraz głównym lekarzem weterynarii Mirosławem Welzem uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu "POLDRÓB", Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów "Indyk Lubuski", Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu "FARMER".