Przedstawicielami branży drobiarskiej spotkali się z ministrem rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-06-2021,11:30 Aktualizacja: 09-06-2021,11:17
A A A
Minister Grzegorz Puda oraz główny lekarz weterynarii Mirosław Welz spotkali się wczoraj (8 czerwca) z przedstawicielami sektora drobiarskiego. Rozmawiali oni między innymi o strategii walki z grypą ptaków oraz wsparciu branży. 
 
Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na potrzebę ścisłej współpracy z przedstawicielami branży w celu wypracowania odpowiednich rozwiązań zmniejszających ryzyko wniknięcia grypy ptaków do ferm. 
 
Rozmowy, jak podaje www.gov.pl, dotyczyły także strat rynkowych ponoszonych przez rolników utrzymujących drób. 
 
ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny w skupie drobiu znacznie wyższe niż przed rokiem

Żywiec drobiowy w przedostatnim tygodniu maja był znacznie droższy niż przed rokiem. Największy wzrost ceny dotyczył indyków i wynosił 37%.   Krajowi dostawcy w dniach 17-23 maja za kurczęta brojlery uzyskiwali średnio 4,02 zł za kg....
Grzegorz Puda poinformował, że w ministerstwie podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku Rzeczypospolitej Polskiej do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.
 
Jednak najpierw trzeba oszacować straty w gospodarstwach utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczonych po wystąpieniu ognisk grypy ptaków.
 
Nadzwyczajne środki wsparcia mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby.
 
Odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej będzie złożony wtedy, gdy choroba zostanie wyeliminowana.
 
Grzegorz Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków. 
 
Podczas spotkania rozmawiano również o konieczności stałej współpracy i organizacji tego sektora na rzecz ograniczania występowania pałeczek salmonella w mięsie drobiowym.
 
W spotkaniu z ministrem Grzegorzem Pudą oraz głównym lekarzem weterynarii Mirosławem Welzem uczestniczyli  przedstawiciele Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu "POLDRÓB", Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów "Indyk Lubuski", Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu "FARMER".
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA