Polska ponownie wolna od grypy ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-10-2024,15:40 Aktualizacja: 03-10-2024,15:44
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Deklaracja została złożona 25 września 2024 roku.

Złożenie deklaracji wynika z zakończenia procedur likwidacji ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonego w województwie lubuskim.

Odzyskanie statusu wolnego, zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, może nastąpić po upływie 28 dni od wdrożenia działań w ramach stamping-out policy, pod warunkiem zakończenia czynności i zapewnienia nadzoru.

Rzekomy pomór drobiu, ND, Newcastle Disease, drób, Avian Paramyxovirus serotype 1, drób domowy, kury rzeźne

Rzekomy pomór drobiu ponownie w Polsce!

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 1 w 2024 r. ogniska rzekomego pomoru drobiu w gospodarstwie komercyjnym. Ognisko rzekomego pomoru drobiu (ang. Newcastle Disease – ND) wybuchło w gospodarstwie utrzymującym kury...

Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Procedery te obejmowały uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję.

Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje.

Uchylenie restrykcji nastąpiło w związku z opublikowaniem w dniu 24 września 2024 r. rozporządzenia Wojewody Lubuskiego.

Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.

Od 25 września na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków





 

 



 

 


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA