MRiRW: nadal nie można wypuszczać drobiu na wybieg
Nadal obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, tak by uniemożliwić kontakt z innymi ptakami, także dzikimi - informuje na stronie internetowej resort rolnictwa.
Nakaz ten dotyczy także chowu wybiegowego dla drobiu mięsnego jak i w odniesieniu do produkcji jaj - podkreśla ministerstwo. Zgodnie z unijnymi przepisami, jeżeli są ograniczenia w dostępie drobiu do wybiegu na otwartej przestrzeni, nieprzekraczające 12 tygodni, to drób oraz jaja spożywcze pochodzące z takiego chowu mogą nadal być sprzedawane ze specjalną informacją na temat metody chowu (np. jaja z wolnego wybiegu).
Kury mogą wychodzić na zewnątrz. Producenci jaj nie stracą
Okres 12 tygodni, licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra rolnictwa sprawie w sprawie ptasiej grypy, upływa 21 marca. Po tej dacie znakowanie jaj i mięsa na zasadach wskazanych w przepisach dotyczących wolnowybiegowego utrzymania drobiu będzie możliwe, ale pod warunkiem przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża.
W przypadku, gdy karmienie i pojenie drobiu odbywa się poza budynkiem, miejsce karmienia musi być bezwzględnie zadaszone na całej powierzchni - zaznacza resort.
Tymczasem w środę Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podała - powołując się na interpretację przepisów wydaną przez Głównego Lekarza Weterynarii - że kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu.
W Polsce dotychczas stwierdzono 63 ogniska ptasiej grypy, ostatnie odnotowano w tym tygodniu.
- Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów