Migracje, pogoda i koncentracja sprzyjają HPAI

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-05-2021,13:35 Aktualizacja: 17-05-2021,13:32
A A A

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków wciąż wybuchają w naszym kraju. Zabiciu i utylizacji z tego tytułu podlegają setki tysięcy drobiu, a hodowcy których stada zostały dotknięte tą chorobą, znajdują się w bardzo trudnej sytuacji.

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu podtypu H5N8 w poprzednich latach w okresie marca i kwietnia zazwyczaj występowały z dużo niższą częstotliwością.

Żeby utrzymać status kraju wolnego od tej choroby, od ostatniego muszą upłynąć trzy miesiące. W ubiegłym roku w sierpniu Polska była już od niej wolna. Ostatnie tygodnie wskazują na to, że powtórzenie ubiegłorocznego scenariusza będzie niemożliwe.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

HPAI przyczyną utylizacji tysięcy sztuk drobiu

Główny lekarz weterynarii poinformował o 6 nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Chorobę potwierdzono w woj. mazowieckim i w wielkopolskim.   Grypa ptaków podtypu H5N8 została...

- Niestety ten rok jest inny niż poprzednie, kiedy w kwietniu obserwowaliśmy już tylko pojedyncze ogniska grypy ptaków. Tymczasem w tych miesiącach mieliśmy wysyp nowych, zwłaszcza w okolicach Żuromina, co bardzo źle wpływa na krajową sytuację. Wirus z uwagi na duże zagęszczenie hodowli bardzo szybko się tam rozprzestrzenia. Trudno jest powiedzieć, kiedy to się zakończy - mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.

Wirusowi sprzyja pogoda i koncentracja

Największym sprzymierzeńcem wirusa była i wciąż jest pogoda oraz trwające nadal migracje dzikiego ptactwa.

Wirus grypy ptaków bardzo dobrze czuje się w niskich temperaturach od 0 do 5 stopni Celsjusza oraz w warunkach wysokiej wilgotności. Taka pogoda towarzyszyła nam przez niemal cały marzec i kwiecień, a także podczas pierwszego tygodnia maja. Dopiero od kilku dni temperatura znacznie wzrosła i sytuacja się zmienia.

Istotnym problemem wpływającym na rosnącą liczbę ognisk HPAI jest także zbyt duże zagęszczenie ferm drobiu w niektórych regionach Polski.

Konstanty Radziwiłł, grzebowiska drobiu, mazowsze, grypa ptaków

Grzebowiska drobiu poszukiwane. Wojewoda naciska na samorządy

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki zaapelował ponownie do samorządów o aktywne włączenie się w poszukiwanie grzebowiska drobiu. Ma to zatrzymać rozprzestrzenianie się grypy ptaków i jest niezbędne w przypadku pojawienia się...

- My jako organizacja od wielu lat apelowaliśmy o zmniejszenie koncentracji hodowli i produkcji drobiu przestrzegając, że doprowadzi ona do tragedii, która właśnie się dzieje. Drobiarstwo bezpieczne do drobiarstwo rozproszone. Chcę to bardzo mocno podkreślić - mówi Andrzej Danielak, Prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Andrzej Danielak uważa, że tak duże i skoncentrowane fermy dają duże zyski ich właścicielom czyli przedsiębiorcom, ale przynoszą ogromne straty państwu. Bo to właśnie na państwie ciąży odpowiedzialność za likwidację skutków chorób zwalczanych z urzędu.

Prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu proponuje więc zmianę prawa po to, aby uniemożliwić budowanie wielkich ferm drobiu w pobliżu siebie.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA