Maty dezynfekcyjne i stroje ochronne nawet przy kilku kurach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2017,10:25 Aktualizacja: 11-01-2017,11:02
A A A

Zgodnie z interpretacją prawa, którą Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uzyskała od Głównego Inspektoratu Weterynarii właściciel nawet kilku ptaków musi stosować się do przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Niezależnie od tego czy hodowca posiada stado składające się z tysięcy ptaków, czy jest właścicielem jedynie kilku kur musi zatem wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków, w których jest utrzymywany drób.

ptasia grypa, sankcje, przestrzeganie bioasekuracji

Ptasia grypa – będą kontrole i kary za brak bioasekuracji

W Polsce jest już 28 ognisk grypy ptaków. W części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu za brak zachowania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Gdy dojdzie do zakażenia, jedyną...

Wszyscy zobowiązani są też do noszenia odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonych do danego budynku. Muszą też prowadzić dokumentację, która zawiera m.in. informacje dotyczące spadku pobierania paszy.

Przestrzeganie wszystkich przepisów - od nawet najmniejszego hodowcy - będą egzekwować powiatowi lekarze weterynarii. Za brak stosowania się do nowego prawa grozi grzywna albo nawet kara aresztu lub ograniczenia wolności.

W związku z potencjalnymi kosztami oraz skomplikowanymi procedurami bioasekuracyjnymi zakładano, że właścicieli małych stad dotyczą tylko niektóre postanowienia rozporządzenia chroniącego przed rozprzestrzenianiem się wirusa, jak np. zabezpieczanie pasz i poideł czy mycie rąk.

Interpretacja GIW jednoznacznie przesądza jednak ostatecznie, że wszystkie zapisy dokumentu musi stosować każdy posiadacz drobiu, bez względu na wielkość stada.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA