Kolejne ognisko ptasiej grypy. Drób do natychmiastowej utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2017,17:30 Aktualizacja: 22-02-2017,19:24
A A A

Wirus H5N8 atakuje kolejne powiaty. Tym razem ognisko ptasiej grypy wykryto w Promnej, niedaleko Białobrzegów (woj. mazowieckie).

W gospodarstwie było w sumie 18 sztuk kur i kaczek. Pierwsze cztery ptaki padły przedwczoraj, wczoraj w ciągu dnia kolejnych sześć. Rolnik sprawę zgłosił do powiatowego lekarza weterynarii w Białobrzegach - informuje "Echo Dnia".

Gazeta w swoim internetowym wydaniu podaje, że obecność śmiertelnie groźnego dla drobiu wirusa potwierdziły badania wykonane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

ptasia grypa, H5N8, drób, ogniska, Podlasie

Wirus H5N8 potwierdzony w trzech kolejnych gospodarstwach

Trzy kolejne ogniska ptasiej grypy zostały potwierdzone w gospodarstwach położonych w woj. podlaskim oraz wielkopolskim. Łącznie utrzymywały one ponad 95 tys. drobiu.   Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 52., 53. oraz 54....
Wiadomo, że w środę rano w białobrzeskim starostwie powiatowym odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wziął w nim udział także przedstawiciel wojewody mazowieckiego.

Jakie podjęto działania, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa? Wokół gospodarstwa wyznaczono strefę zapowietrzoną, która obejmuje teren w promieniu 3 km. Jest też strefa zagrożenia, która obejmuje gospodarstwa w promieniu 10 km.

W strefie bezpośredniego zagrożenia jest nie tylko powiat białobrzeski, ale również grójecki. W okolicy zostaną rozłożone maty nasączone płynem dezynfekcyjnym. Niebawem pojawią się również tablice informujące o zagrożeniu.

- Już zamówiliśmy specjalne maty - mówi Wojciech Nowak, wójt gminy Promna. - Gospodarstwo jest przy drodze gminnej, musimy doprowadzić do ograniczenia na niej ruchu. Niestety, to jest też przy szkole, teraz są ferie, ale później będziemy musieli dowozić uczniów innymi drogami - podkreśla Nowak.

ptasia grypa, ogniska ptasiej grypy, drób, dzikie ptaki, zasady bioasekuracji

Duże ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy

Istnieje duże ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w naszym kraju - ocenili naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Zagrożeniem są dzikie ptaki, ale także nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. W ministerstwie...
Starostwo Powiatowe w Białobrzegach informuje, że należy pamiętać o podstawowych zasadach bioasekuracji, dzięki którym można uniknąć ewentualnego zagrożenia.

Przede wszystkim należy zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany. Nie należy poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp ma dzikie ptactwo. Należy stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem, a także stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

Drób należy przetrzymywać w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Wszelkie pytania związane z wykryciem ogniska ptasiej grypy w powiecie białobrzeskim należy kierować bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii: tel./fax: 48 613 47 78 lub tel.: 48 613 29 45.

źródło: Echo Dnia

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA