HPAI w 2021 roku pochłonęła ponad 500 mln złotych
Ostatnie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie Polski zostało stwierdzone 28 czerwca w gospodarstwie na terenie województwa mazowieckiego.
Od 1 stycznia do 28 czerwca na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, Główny Inspektorat Weterynarii wyznaczył łącznie 338 ognisk HPAI u drobiu oraz 88 przypadków HPAI u ptaków dzikich.
Polska wolna od grypy ptaków już w sierpniu?
W 2021 r. w Polsce mieliśmy łącznie 338 ognisk grypy ptaków. W ramach walki z tą chorobą zabiciu i utylizacji zostało poddanych około 14 mln ptaków.
- Pamiętajmy, że drób jest wybijany również w gospodarstwach kontaktowych oraz w ramach tzw. uboju prewencyjnego. W tym przypadku kwestie związane z odszkodowaniami również wchodzą w grę - mówi w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii i dodaje:
- Z naszych obliczeń wynika, że koszty dotyczące wypłaty pieniędzy wyniosą około 500 mln zł. Do tego jeszcze dochodzą koszty zabicia ptaków oraz ich utylizacji. Łącznie wszystko szacujemy na około 650 mln zł.
Przypominamy, że prawdopodobnie już w pierwszej połowie sierpnia nasz kraj zostanie uwolniony od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE skróciła okres oczekiwania na uwolnienie kraju od grypy ptaków z trzech miesięcy do 28 dni. Daje to nadzieję na uzyskanie tego statusu już sierpniu.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków