Polska wolna od grypy ptaków już w sierpniu?
Grypa ptaków w Polsce jest w odwrocie. Wiele wskazuje na to, że już w pierwszej połowie sierpnia nasz kraj zostanie uwolniony od tej choroby.
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE skróciła okres oczekiwania na uwolnienie kraju od grypy ptaków z trzech miesięcy do 28 dni. Daje to nadzieję na uzyskanie tego statusu już sierpniu.
- Od 29 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE w ramach Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych ustaliła, że kraj może ogłosić urzędową wolność od grypy ptaków po upływie 28 dni, a nie jak wcześniej, po trzech miesiącach od wykonania ostatniego czyszczenia i dezynfekcji w ostatnim ognisku choroby. Będzie to się odnosiło zarówno do poszczególnych regionów, jak i całego kraju - mówi w rozmowie z naszym portalem zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
- Po upływie 28 dni od likwidacji ostatniego ogniska HPAI kraj może być wolny od tej choroby
- Ostatnie 338. ognisko HPAI w Polsce wybuchło 28 czerwca
- Ogniska HPAI u drobiu przyzagrodowego zostały wyłączone z raportowania
- Polska może być urzędowo wolna od HPAI w pierwszej połowie sierpnia
- W sierpniu Polska może uzyskać dostęp do wielu rynków eksportowych
Wahania cen w skupie drobiu
Polska odzyska rynki eksportowe?
Nie wszystkie państwa uznają regionalizację na poziomie województw czy powiatów, więc dla nich, głównie dla krajów trzecich, decydujące będzie ostatnie ognisko w Polsce, które na tę chwilę zostało potwierdzone 28 czerwca.
- Nigdy nie jest tak, że w dniu w którym wybuchło ognisko, zostaje ono zlikwidowane. W zależności od wielkości stada proces ostatniego czyszczenia i dezynfekcji, od którego będziemy odliczać okres 28 dni, może trwać od dwóch dni do tygodnia. Myślę, że w pierwszej połowie sierpnia staniemy się krajem urzędowo wolnym od wysoce zjadliwej grypy ptaków - mówi Krzysztof Jażdżewski.
Co warto podkreślić, na status kraju nie wpływają ogniska stwierdzane u dzikich ptaków, ale także u drobiu przyzagrodowego. Ewentualne ogniska u tych zwierząt nie będą więc miały wpływu na utratę statusu kraju wolnego.
- Przepis ten mocno uelastyczni walkę z tą chorobą i umożliwi dostęp do wielu rynków, które nie uznają regionalizacji. Cały czas czekamy na szczegółowe informacje i trzymamy kciuki, żeby już na początku sierpnia Polska uzyskała ten status - mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków