HPAI. Najwięcej ognisk choroby wciąż we Francji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-03-2021,15:30 Aktualizacja: 04-03-2021,13:04
A A A
Główny lekarz weterynarii opublikował raport przedstawiający aktualną sytuację w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Europie w bieżącym roku. Wynika z niego, że najtrudniejsza sytuacja występuje nadal we Francji, gdzie potwierdzono 411 ognisk choroby i 4 przypadki. 
 
Obecnie w Europie najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji oraz w Niemczech, a najwięcej przypadków choroby u dzikiego ptactwa odnotowano w Niemczech oraz w Danii. 
 
W lutym 2021 r. w Polsce obserwowano zwiększenie zachorowalności na grypę wśród dzikiego ptactwa. W styczniu stwierdzono 3 przypadki choroby u dzikich ptaków, natomiast w lutym aż 24 przypadki, z czego 17 od 15 lutego.
 
wirus A(H5N8), grypa ptaków, Światowa Organizacja Zdrowia, drób, dzikie ptactwo

WHO: małe ryzyko rozprzestrzenienia się A(H5N8) wśród ludzi

Światowa Organizacja Zdrowia oceniła, że niewielkie jest ryzyko, że wirus ptasiej grypy A(H5N8) będzie przenosił się z człowieka na człowieka. Zarejestrowano pierwsze przypadki przejścia wirusa z zakażonych ptaków na ludzi. Jak przekazała...
We Francji potwierdzono 411 ognisk choroby u drobiu hodowlanego oraz 4 przypadki u dzikiego ptactwa. 
 
Na drugim miejscu pod względem liczby ognisk znajdują się Niemcy, gdzie potwierdzono 40 ognisk i 128 przypadków. W Polsce są to odpowiednio 24 ogniska i 27 przypadków, a na Węgrzech 6 ognisk i 1 przypadek.
 
W Czechach potwierdzono 6 ognisk oraz 7 przypadków, a na Ukrainie 5 ognisk i żadnego przypadku choroby. W Szwecji wystąpiło również 5 ognisk oraz 9 przypadków. 
 
W Bułgarii poinformowano o 4 ogniskach HPAI i nie zarejestrowano tam żadnego przypadku. We Włoszech odnotowano 3 ogniska i 2 przypadki, i po 2 ogniska w Niderlandach (0 przypadków), Danii (67 przypadków), Rumunii (7 przypadków) oraz Irlandii Północnej (1 przypadek).
 
Oficjalnie ognisk choroby nie stwierdzono na Łotwie, w Hiszpanii, Austrii, Irlandii i Norwegii. Jednak w tych państwach potwierdzono przypadki choroby. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA