HPAI na Mazowszu. 14,8 mln sztuk drobiu trafiło do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-05-2021,10:20 Aktualizacja: 22-05-2021,10:18
A A A

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 122 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego do 20 maja 2021 r.

Do 20 maja w powiatach mławskim, żuromińskim, płockim, sierpeckim oraz siedleckim przekazano do utylizacji prawie 14,8 mln sztuk padłego drobiu. Na ten moment w ogniskach pozostaje prawie 118 tys. sztuk drobiu oczekującego na przekazanie do unieszkodliwienia.

W związku z występującą w województwie mazowieckim wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), padły drób jest na bieżąco utylizowany w dedykowanych do tego zakładach.

  • Liczba ogniska HPAI na Mazowszu w 2021 r. do 20 maja wyniosła 122
  • HPAI na Mazowszu występuje na terenie 5 powiatów
  • Z powodu HPAI na Mazowszu do utylizacji trafiło 14,8 mln sztuk drobiu
  • Niemal 118 tys. sztuk drobiu czeka na przekazanie do utylizacji
  • Wojewoda mazowiecki 19 maja podpisał rozporządzenie w sprawie zwalczania HPAI

gęsi reprodukcyjne, gęsi rzeźne, tymczasowe minimalne zasady bioasekuracji, HPAI, grypa ptaków, wybieg, dzikie ptactwo

Wytyczne dla hodowców gęsi reprodukcyjnych i rzeźnych

Hodowcy gęsi reprodukcyjnych i rzeźnych mogą się zapoznać z wytycznymi dotyczącymi tymczasowych minimalnych zasad bioasekuracji przy udostępnianiu wybiegów dla stad tych zwierząt. Zasady te zostały przygotowane w związku z sytuacją...

Wojewoda apeluje do hodowców

Wojewoda Mazowiecki 20 maja br. zorganizował kolejny sztab Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (MWZZK), podczas którego rozmawiał ze starostami powiatów oraz powiatowymi lekarzami weterynarii.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł cały czas apeluje do starostów oraz właścicieli drobiu o podjęcie działań mających na celu ograniczenie do minimum możliwości rozprzestrzeniania się grypy ptaków, w tym tworzenie grzebowisk.

W posiedzeniu MWZZK udział wziął także główny lekarz weterynarii Mirosław Welz który podkreślił, że konieczne jest przerwanie łańcucha kolejnych zakażeń.

Obecnie trwają m.in. starania, aby usprawnić proces badania próbek pobieranych w miejscach, w których występuje podejrzenie wystąpienia ogniska grypy ptaków.

Wojewoda podpisał rozporządzenie

grypa ptaków w polsce, grzegorz puda, mirosław welz, utylizacja drobiu

Strategia walki z wirusem grypy ptaków wymaga zmian

Liczba ognisk grypy ptaków spada i w najbliższych tygodniach wyeliminujemy wirusa z populacji drobiu w Polsce - zapewnił główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. - Sezon grypy ptaków w tym roku to nowe doświadczenie wynikające...

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł 19 maja podpisał rozporządzenie określające środki do zwalczania choroby na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, sokołowskiego, ostrowskiego, kozienickiego, przasnyskiego oraz siedleckiego. Obszary te zostały objęte restrykcjami.

Inspekcja Weterynaryjna na Mazowszu wdrożyła wszystkie procedury zwalczania HPAI, określone w rozporządzeniu. We wszystkich gospodarstwach, w których wykryto ogniska, cały czas prowadzone są działania związane z likwidacją choroby.

Zgodnie z rozporządzeniem, wyznaczono obszar zapowietrzony, obszar zagrożony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) oraz obszar buforowy, który znajduje się na terenie powiatu gostynińskiego, sierpeckiego i mławskiego nie objętego ww. obszarami zapowietrzonym i zagrożonym.

Zakazy i nakazy w obszarze zapowietrzonym

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się między innymi odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach, pozostałych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie.

grypa ptaków w polsce, grzegorz puda, mirosław welz, sejmowa komisja rolnictwa

Grypa ptaków pustoszy fermy drobiu. Minister zdaje relację posłom

Do 17 maja stwierdzono w Polsce 322 ogniska grypy ptaków, czyli sześć razy więcej niż w ubiegłym, gdzie było 54. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie żuromińskim i mławskim - poinformował Grzegorz Puda, minister rolnictwa. - Grypa...

Służby nakazują także niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków, czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa.

Konieczne jest także stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Hodowcy mają obowiązek niezwłocznego informowania miejscowego powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności, śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje przemieszczania produktów mięsnych uzyskanych ze świeżego mięsa ptaków z zakładu, a także organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki i organizowania polowań na ptaki łowne.

Służby zakazują także przemieszczania ptaków z zakładów i do zakładów oraz odnowy populacji ptaków łownych.

W rozporządzeniu opublikowanym 19 maja przez wojewodę mazowieckiego zawarte są równie nakazy i zakazy dotyczące obszaru zagrożonego oraz buforowego. Znajdziesz je TUTAJ

Pełną treść rozporządzenia znajdziesz TUTAJ.


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA