HPAI. Mamy wysyp nowych ognisk
Główny lekarz weterynarii poinformował o 3 nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Dodatnie wyniki badań trafiły do niego z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach 22 i 23 grudnia.
Najnowsze ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8, wybuchły w stadzie kur nieśnych, indyków oraz gęsi rzeźnych.
Inspekcja Weterynaryjna we wszystkich gospodarstwach pobrała próbki do badań laboratoryjnych w kierunku HPAI po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu.
- GIW potwierdził 3 kolejne ogniska HPAI w 2020 roku w Polsce
- GIW w 2020 roku do tej pory potwierdził w kraju łącznie 49. ognisk HPAI
- Ognisko HPAI nr 47. wybuchło w stadzie kur nieśnych
- Ognisko HPAI nr 48. wybuchło w stadzie indyków rzeźnych
- Ognisko HPAI nr 49. wybuchło w stadzie gęsi rzeźnych
Sprawdź ile dostają producenci drobiu w Polsce
3 ogniska HPAI w okresie przedświątecznym
Ognisko grypy ptaków nr 47., które jest zarazem 15 w drugim półroczu 2020 r., zostało stwierdzone w gospodarstwie przydomowym, w którym utrzymywano 81 kur.
Gospodarstw to jest położone w miejscowości Szalejów Dolny w gminie Kłodzko w powiecie kłodzkim w woj. dolnosląskim.
Ognisko HPAI nr 48. i 16 w drugim półroczu tego roku, zostało stwierdzone na fermie indyków rzeźnych, w której utrzymywano 31 091 zwierząt w wieku od 5 dni do 18 tygodni.
Ferma położona jest w miejscowości Borki w gminie Pisz w powiecie piskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Ognisko HPAI nr 49. wybuchło w gospodarstwie utrzymującym 600 gęsi rzeźnych.
Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Reklin w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim. Znajduje się ono w obszarze zapowietrzonym ustanowionym wokół 40. ogniska HPAI.
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
Informacje na temat grypy ptaków (AI) znajdziesz TUTAJ
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych