HPAI i kolejne 23 ogniska choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-04-2021,10:00 Aktualizacja: 23-04-2021,9:53
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o 23 nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Najwięcej z nich potwierdzono w woj. mazowieckim i wielkopolskim. 
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie ognisk grypy ptaków od nr 203 do nr 225 w 2021 r. Choroba została stwierdzona na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 18-21 kwietnia 2021 r.
 
Po 5 ognisk potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce, 4 w woj. pomorskim, 3 w woj. łódzkim, 2 w woj. lubelskim i po 1 w woj. warmińsko-mazurskim, śląskim, kujawsko-pomorskim oraz świętokrzyskim. 
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Grypa ptaków w Polsce. 25 nowych ognisk choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Najwięcej z nich potwierdzono w woj. mazowieckim.    Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu...
3 ogniska nr 203, 204 i 205 w 2021 r. stwierdzono w powiecie sieradzkim w woj. łódzkim. Pierwsze z nich w gospodarstwie, w którym utrzymywano 957 gęsi. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Poniatówek. Drugie w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 6495 kaczek w miejscowości Włocin Kolonia, a trzecie w gospodarstwie utrzymującym 14 145 kaczek w miejscowości Kociołki Dworek.
 
Ognisko od nr 206 do 208 potwierdzono w powiecie kwidzyńskim w woj. pomorskim. Pierwsze z nich w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 85 kur w miejscowości Rudniki. Drugie w gospodarstwie, w którym utrzymywano 108 sztuk drobiu (kury, kaczki) w miejscowości Sypanica, a trzecie w gospodarstwie utrzymującym 102 sztuki drobiu (gęsi, kury) zlokalizowanym w miejscowości Trumiejki.
 
Ognisko HPAI nr 2021/209 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 12 832 indyków. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Ostaszewo w powiecie nowomiejskim w woj. warmińsko-mazurskim.
 
gryp ptaków, Powiat żuromiński, powiat mławski, grzebowisko ptaków

Protestują przeciwko grzebowisku ptaków

Na północnym Mazowszu można mówić o katastrofie związanej z grypą ptaków. Z uwagi na wielość ognisk, służba weterynaryjna postanowiła urządzić wielkie grzebowisko dla zagazowanych kur, co wywołało protesty mieszkańców...
Kolejne trzy ogniska potwierdzono w woj. mazowieckim. Jedno z nich w powiecie mławskim, a dwa w powiecie żuromińskim. Pierwsze z nich w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5386 indyków położonym w miejscowości Ługi. Drugie w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 24 700 kur zlokalizowanym w miejscowości Bieżuń, a trzecie w gospodarstwie utrzymującym 8 100 indyków zlokalizowanym w miejscowości Łazy.
 
Ognisko HPAI nr 213 i 214 stwierdzono w woj. wielkopolskim w gospodarstwach utrzymujących 10 484 kaczek i 305 129 kur. Pierwsze z nich jest zlokalizowane w miejscowości Chodybki, a drugie w miejscowości Kiełpiny.
 
Ognisko choroby nr 215 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 677 kur zlokalizowanym w miejscowości Wisła Mała w powiecie pszczyńskim w woj. śląskim.
 
Kolejne 2 ogniska potwierdzono w woj. mazowieckim w gospodarstwach utrzymujących 7 kur i 33 600 kaczek. Są one zlokalizowane w miejscowości Przyjmy oraz Zielona. Ognisko HPAI nr 218 zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym 59 sztuk drobiu (kury, perlice, gęsi, kaczki). Jest ono zlokalizowane w miejscowości Barłogi w powiecie puławskim w woj. lubelskim.
 
cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, wzrost cen,

Ceny większości gatunków drobiu wzrosły

Notowania większości gatunków drobiu w pierwszej połowie kwietnia wzrosły. W tym okresie podrożały kurczęta brojlery i indyki, a kaczki brojlery potaniały.   Dostawcy za kurczęta brojlery w dniach 5-11 kwietnia uzyskiwali średnio 3,74...
Ognisko nr 219 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 39 102 indyki. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Wielkie Leźno w powiecie brodnickim w woj. kujawsko-pomorskim.
 
Ognisko nr 220 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 kur zlokalizowanym w miejscowości Janowiczki w powiecie lęborskim w woj. pomorskim. Kolejne ognisko nr 221 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 35 kur w miejscowości Bilczów w powiecie buskim w woj. świętokrzyskim.
 
Kolejne trzy ogniska nr 222, 223 i 224 potwierdzono w woj. wielkopolskim w gospodarstwach, w których utrzymywano odpowiednio 17 654 i 790 kaczek oraz 29 138 sztuk drobiu (kury, kaczki). Gospodarstwa są zlokalizowane w miejscowości Grabów, Moskurnia oraz Kierzenko.
 
Ostatnie ognisko HPAI nr 225 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 63 kury. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Troszki w powiecie świebodzińskim w  woj. lubuskim.
 
We wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Przebywający tam drób poddano zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA