Grypa ptaków wciąż groźna. Jesień sprzyja nowym zakażeniom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-09-2017,14:00 Aktualizacja: 21-09-2017,14:26
A A A

Wirus grypy ptaków wciąż jest wykrywany w krajach Europy Zachodniej - informuje TVP 1. Niestety wydaje się tylko kwestią czasu kiedy zakażone dzikie ptaki przylecą do naszego kraju.

Służby weterynaryjne apelują więc do hodowców drobiu o zminimalizowanie ryzyka przeniesienia wirusa do gospodarstwa.

Ogniska grypy ptaków są ciągle wykrywane przez służby weterynaryjne w Europie, między innymi w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji czy w Niemczech.

drób, ukraiński drób w polsce, biznes, firma, MHP, import drobiu

Ukraiński gigant przejmuje polski drób

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratami. Branża ostrożnie szacuje rynkowe szanse inwestora - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu". "Tani ukraiński drób zalewa Unię Europejską...

Ogniska ptasiej grypy wybuchają, ponieważ w Europie ciągle mają miejsce migracje zakażonych łabędzi czy kaczek.

- To jest ten wirus który pozostał po tej fali zachorowań która miała miejsce na przełomie roku 2016 i 2017. On po prostu w Europie został i on jest przenoszony przez lokalne migracje ptaków - mówił dla TVP 1 Krzysztof Niemczuk z Instytutu Weterynarii w Puławach.

Hodowcy powinni zgodnie z zaleceniami służb weterynaryjnych ograniczyć możliwość wędrówki drobiu do przydomowych zbiorników wodnych. Ponadto pasze oraz źródła wody powinny być zabezpieczane przed dostępem do nich dzikich ptaków.

drób, brojlery, cena drobiu, tuszki

Drób jest w cenie. Producenci odrabiają straty

Ceny skupu brojlerów są coraz wyższe i przy tym stabilne. To dobra wiadomość dla producentów drobiu, którzy w ciągu pierwszego półrocza borykali się z niską opłacalnością. Ceny skupu brojlerów na wolnym rynku, jak...

Inspekcja weterynaryjna proponuje, aby hodowcy i producenci stosowali się do wymagań, jakie obowiązywały wiosną tego roku. Oznacza to, że w miarę możliwości należy utrzymywać drób w budynkach lub wolierach.

- W zeszłym roku większość przypadków grypy ptaków wystąpiła właśnie w tych gospodarstwach, gdzie znajdowały się oczka wodne bądź jakieś strumyki - mówił dla TVP 1 Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii.

Wirus grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Generuje jednak olbrzymie straty dla hodowców i producentów drobiu. Mogą one wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Gdyby ptasia grypa ponownie pojawiła się w Polsce znów ucierpi na tym eksport naszego drobiu na pozaunijne rynki.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA