Drób jest w cenie. Producenci odrabiają straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-09-2017,14:30 Aktualizacja: 20-09-2017,13:38
A A A

Ceny skupu brojlerów są coraz wyższe i przy tym stabilne. To dobra wiadomość dla producentów drobiu, którzy w ciągu pierwszego półrocza borykali się z niską opłacalnością.

Ceny skupu brojlerów na wolnym rynku, jak informuje TVP 1, wynoszą od 3,6-3,7 złotych za kilogram. Z kolei w umowach kontraktacyjnych kształtują się na poziomie 3,3 do 3.5 zł/kg. Tuszki kosztują około 5,5 zł/kg.

Brojlery są więc lepiej wyceniane na wolnym rynku niż w dużych zakładach skupujących.

drób, produkcja drobiu, spadek dynamiki produkcji drobiu, kurczęta

Produkcja drobiu rośnie. Ale dużo wolniej niż przed laty

Produkcja mięsa drobiowego w UE w pierwszym kwartale 2017 roku wzrosła w skali roku o 1,9 proc., czyli dużo mniej niż w minionych latach - wynika z raportu Komisji Europejskiej  zawierającego prognozy na 2017 i 2018 rok.   Zdaniem...

Zdaniem analityków oznacza to, że kurczaki są nadal towarem poszukiwanym i popyt na nie jest duży. Wysoka cena brojlerów to z jednej strony zasługa wysokiej sprzedaży, z drugiej mniejszych niż przed rokiem wstawień.

Sprzedaż na wysokim poziomie, jak informuje TVP 1 wynika z faktu, że kontrahenci nie chcą handlować z Brazylią, która sprzedawała zepsutą wołowinę i drób. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Kontrahenci poszukują więc mięsa drobiowego w Europie, a co za tym idzie także w Polsce. To oczywiście oznacza wyższe ceny skupu. Te według danych ministerstwa rolnictwa nieustannie rosną od maja, kiedy to brojlery kosztowały 3,21 zł/kg. W kolejnych miesiącach było to już odpowiednio 3,30, 3,43 oraz 3,44 zł/kg.

Zdaniem ekspertów, jak informuje TVP 1, obecna sytuacja cenowa ma szansę utrzymać się dłużej niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Wówczas ceny skupu w listopadzie zmalały do poziomu około 3,1 zł/kg. Co prawda analitycy prognozują spadki, które jednak nie mają być aż tak duże jak rok temu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA