Grypa ptaków w natarciu. Jest kolejne ognisko
W miejscowości Zalesie (gm. Dąbie, woj. wielkopolskie) ujawniono zachorowania na grypę ptaków w stadzie gęsi reprodukcyjnych liczącym około 6 tys. szt. - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
- Mamy drugi potwierdzony przypadek grypy ptaków w regionie. Występowanie wirusa H5N8 potwierdził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Powiatowe służby weterynaryjne podjęły działania w celu likwidacji zagrożenia - dodał.
Grypa ptaków w kolejnym województwie. Zagazowana hodowla
Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zaapelował o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej. - Apeluję do właścicieli wielkopolskich gospodarstw i ferm o rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu - podkreślił.
Pierwszy przypadek ptasiej grypy na terenie Wielkopolski ujawniono 31 grudnia 2019 roku w Topoli Osiedlu w powiecie ostrowskim. Zarażonych zostało wówczas 65 tys. kur niosek. Wszystkie ptaki i jaja zostały zutylizowane w zakładzie w Śmiłowie niedaleko Piły.
Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.
Hodowcy powinni informować również odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych