Grypa ptaków w kolejnym województwie. Zagazowana hodowla

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Kacper Reszczyński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2020,8:45 Aktualizacja: 13-01-2020,8:54
A A A

Zagazowano hodowlę indyków na fermie w Rościnie (gm. Myślibórz, woj. zachodniopomorskie), gdzie potwierdzono wirus H5N8. Ponad 22,5 tys. sztuk trafi do specjalnej firmy specjalizującej się w utylizacji zwierzą hodowlanych.

- H5N8 to wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków. To choroba bardzo zaraźliwa dla ptaków. W dużych skupiskach hodowlanych wirus błyskawicznie przenosi się między ptakami w jednym budynku - do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - ale też między sąsiednimi budynkami - powiedział dr Maciej Prost, wojewódzki lekarz weterynarii.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, dzikie ptactwo, jastrząb, główny lekarz weterynarii

Pierwszy przypadek grypy potwierdzony u dzikiego ptactwa na Lubelszczyźnie

Główny lekarz weterynarii dzisiaj tj. 9 stycznia potwierdził pierwszy przypadek wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków w 2020 r. Główny lekarz...

Jak dodał, im szybciej podejmujemy działania, tym lepiej. Istniało ryzyko, że wirus z zakażonej fermy przez system wentylacyjny rozprzestrzeni się w środowisku i stanie się przyczyną zakażenia innych hodowli i ptaków dzikich.

Ferma w Rościnie została zabezpieczona - rozmieszczono oznaczone punkty dezynfekcyjne. Służby weterynaryjne ustanowiły obszar zapowietrzony o promieniu trzech kilometrów wokół ogniska choroby. W promieniu 10 km ustanowiono strefę zagrożoną.

Hodowcy prowadzący działalność na terenie zagrożonym zostali poinformowani o możliwości wystąpienia ryzyka wirusa oraz konieczności stosowania zasad bioasekuracji. W miejscowościach znajdujących się na terenie zapowietrzonym prowadzony jest spis drobiu, w tym ptactwa przydomowego.

- W drugiej fazie zwalczania ogniska grypy zostanie sprawdzona i poddana kontroli każda hodowla drobiu w promieniu 10 kilometrów. Musimy być pewni, że wirus nie przeniósł się dalej - powiedział Prost.

Zapewnił, że hodowca drobiu po oszacowaniu strat otrzyma odszkodowanie za utracone ptactwo, pasze oraz wszelkie działania, w wyniku których poniósł szkody finansowe.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA