Grypa ptaków mocno rozprzestrzenia się w Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-12-2022,14:10 Aktualizacja: 22-12-2022,18:16
A A A
W Europie rośnie liczba przypadków i ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Na wniosek Komisji Europejskiej przeprowadzana jest ocena obecnie dostępnych szczepionek dla drobiu i planowana potencjalna strategia szczepień. 
 
Według raportu stworzonego wspólnie przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjne UE (EURL), wzrosła liczba przypadków i ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) odnotowana w Europie wśród drobiu i ptactwa wodnego.
 
grypa ptaków, wirus HPAI, ogniska choroby, ograniczenia importowe, Białoruś,

Białoruś rozszerza restrykcje importowe na drób z Polski

Służby weterynaryjne informują o rozszerzeniu ograniczeń wprowadzonych przez Białoruś z uwagi na występowanie grypy ptaków w Polsce. Zakazem importu objęto już łącznie trzy województwa.   Zgodnie z decyzją opublikowaną na...
Podejrzewa się, że wzrost liczby ognisk u drobiu ma związek z rozprzestrzenianiem się wirusa w populacji ptaków wodnych.
 
Trwająca epidemia HPAI w Europie jest największą od lat. W pierwszym roku epidemii, który trwał od października 2021 r. do września 2022 r., w 37 krajach europejskich zgłoszono łącznie 2520 ognisk u drobiu oraz 3867 przypadków u dzikiego ptactwa. 
 
W fermach, gdzie potwierdzono chorobę, jak podaje euromeatnews.com, zabito około 50 milionów ptaków. 
 
W tym roku wirus HPAI u dzikiego ptactwa i drobiu był wykrywany przez całe lato. Przez to po raz pierwszy nie było wyraźnego rozgraniczenia między końcem pierwszego roku epidemii a początkiem tegorocznego sezonu HPAI, który rozpoczął się w październiku 2022 r.
 
Według raportu ECDC wynika, że ryzyko zakażenia wirusem przez ludzi jest niskie. Z kolei dla osób narażonych zawodowo jest niskie lub średnie.
 
Na wniosek Komisji Europejskiej podjęto próbę oceny obecnie dostępnych szczepionek przeciwko HPAI dla drobiu. Eksperci rozważają również potencjalną strategię szczepień. 
 
W badania zaangażowała się także Europejska Agencja Leków, a ich wyniki poznamy w drugiej połowie 2023 r.
 

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA